| Editzelu a întrebat:

Am o problema cu tenul si anume de la o vreme imi tot ies cosuri (in special pe frunte). Nu e chiar acnee sunt pur si simplu niste "cosulete" mici de care tot incerc sa scap.
am incercat sa mananc multe fructe si legume, drojdie, am dat cu lamaie, cu spirt, am cumparat mai multe creme pentru fata inclusiv zynerit insa nimic nu merge. Ma spal in fiecare zi cu un gel special pentru fata si fac tot posibilul sa nu le storc.
Spuneti-mi va rog ce pot sa fac!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

încearcă să bei dimineața și seara tinctură de propolis. Se dizolvă o linguriță într-o ceașcă de apă!
Și tot odată să dai pe coșuri cu tinctură, iei pe un bețisor de ureche și dai.

| mixxjim a răspuns:

Poate n-ar strica sa vezi un medic, poate fi si hormonal, sau sa ai ceva rabdare, ca o sa se rezolve de la sine in timp, odata cu reglarea hormonala, e varsta, deh. Daca chiar banui ca este pe fond alimentar, in afara de mancat mai multe fructe si legume trebuie sa ai grija si sa nu mai mananci anumite lucruri - in primul rand grasimi, prajeli, dar si la bauturile acidulate, ciocolata, chestii dulci foarte procesate.

| Gdeni a răspuns:

Si eu care ma gandeam sa iti recomand zynerit. nu citisem tot...
eu cu asta am scapat. daca ai si breton e mai gru ca firele de par inteapa si creeaza mici iritatii care devin cosulete

| DeejayLiqua a răspuns:

Nu mai căuta să le atingi!
Nu le atingi, >>nu le storci

| EllaShiAtat a răspuns:

Paii incearca sa eviti sa bei ceea ce contine cofeina sau ce este cu acid.sa te speli cu un sapun (dar sa il ti numai si numai pentru fata, ai putea incerca cu dove de castraveti sau ceva gen). daca iti iei creme, sa iti iei cele care iti ajuta tenul adica sa nu ti-l ingrase sau ceva gen si maseaza circular cu crema de galbenele, mai da-te cu ceai de menta.cred ca te-ar ajuta.Baftaa! happy