| Andreea8999 a întrebat:

Bună TPU, am o problema cu urechea dreapta (am dop de raceala) acum câteva săptămâni am fost la medicul meu de familie, la prima consultație mi-a zis ca am dop de ceara, acesta mi-a scris ceva picături pentru ureche care trebuia sa le folosesc o săptămână, după ce am folosit picurile alea o săptămână am fost iarasi la el și a zis ca e totul bine ca dopul de ureche incepe sa topească singur însă de la ultima consultație mi-a scris alt fel de picături ca să mi se desfaca de ceara :/// dar eu tot simt dopul de ceara in ureche, ce ziceți mai trebuie sa mai merg la doctorul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa te contarzic dar nu exista "dop de raceala", exista dop de ceara in urechi, din cauza necuratarii urechilor!
Iti recomand sa folosesti o seringa (fara ac) plina cu apa calda, care o tot bagi in ureche de 20-30 de ori, pana ce dopul se deplaseaza si cade din ureche.
Dupa aceea inveti sa te speli si sa-ti cureti urechile, ca sa nu mai ajungi la medic, pentru un lucru atat de rusinos.

| Andreea8999 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru sfat, am fost azi la doctor meu de familie mia făcut spalaturi cu apa călduță

| dannyel86 a răspuns:

Daca medicul de familie a prescris o solutie de eliminat dopul de ceara si se vad rezultatele, inseamna ca esti pe drumul cel bun. :-) Doar ca trebuie sa ai rabdare. Vei folosi solutia data pana se va desfunda urechea sau pana spune medicul ca trebuie s-o aplici.
Proceduri rapide (spalaturi in ureche) se fac doar la medicul specializat in ORL, pe care ai libertatea sa il consulti, daca vrei sa grabesti lucrurile.winking