| Iuly276 a întrebat:

Bună TPU, am o problemă (dacă îi pot spune aşa) am 16 ani si cam de pe la vârsta de 12 ani au început să îmi apară vergeturi: pe coapse, pe sâni dar și mai in jos către genunchi Şi tot continuă să apara. Bine, cred că si din cauza faptului ca am si puţină celulită..Adică ştiu cã vergeturilor albe nu le mai pot face nimic. Dar celor rosiatice poate le pot da de cap. Ce tratament imi recomandaţi dar si ce exerciţii fizice?
Va multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Celulita apare din cauza grasimii care se depune pe un corp nemuncit fizic, letargic, lenes, unde nu se pracica nici un pic de sport.
Vergeturile sunt crapaturi ale pielii, care apar cand iei in greutate mai mult.
Nu exista nici un tratament care sa repare o piele crapata, dar aspectul se poate imbunatatii cu ajutorul sedintelor de laser terapie.
In schimb, o buna hidratare a corpului, o hrana sanatoasa si sport facut zilnic, poate reduce celulita si poate prevenii aparitia vergeturilor.

| NameInUse a răspuns:

Exercitiile fizice nu ajuta, dar poti merge la dermatolog sa faci mezoterapie. Gasesti filmulete pe internet.
Multa sanatate!