| anonim_4396 a întrebat:

am o problema de cand am inceput liceu din clasa a-IX-a nu mai pot sa dorm noaptea deoarece stiu ca dimineata a 2 zii trebuie sa ma trezesc in schimb vinerea si sambata dorm fara probleme incerc sa ma culc pe la 9 de obicei 8:30 si adorm foarte tarziu de vina o fi stresul este si foarte departe si am si colegii foarte obositorisad ce sa fac ca sa pot dormi sa ma odihensc cum trebuie.Iar a doua zii la scoala toata ziua is frant pana la ora 7 imi este somn si daca ma pun in pat nu pot sa dorm dupa scoala chiar daca is obosit si imi este somn iar daca ma pun la 9 sa ma culc nu pot sa dorm care o fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte bun sfatul dar, am incercat si sa ma plimb de fapt la mine e cam ciudat deoarece dimineata cand ma trezesc sunt foarte obosit pana la ora 18:00 iar in 30 de minute pana la 19:00 imi trece tot somnusad si culmea ca vinerea si sambata cand stiu ca pot sa ma trezesc a 2 zii cand vreau ma pot culca si la 8 ca n-am treaba in schimb in timpu saptamanii nu pot sa dorm efectiv stau noaptea si ma uit pe pereti si problema cu ignoratu eu is pe langa ce fac ei da tot ma obosesc

| Locus a răspuns:

Daca esti asa de stresat incat nu poti sa dormi sau ai o problema care nu te lasa sa dormi iti recomand sa faci plimbari in aer liber nu trebuie neaparat sa te duci in varful muntelui nu spun ca excursiile de la munte nu sunt necesare, sunt deoarece creierul are nevoie de oxigen ca sa poata functiona la capacitate maxima ti-as mai recomanda sa asculti muzica ta prefarata de preferinta relaxanta deoarece heavy metal-ul nu este recomandat pentru relaxare pentreu ca ascultat la un volum foarte mult timp poate provoca leziuni interne ale urechii, ai mai putea sa te culci mai devreme pentru ca dimineata sa nu fi asa de obosit iar in privinta colegilor tai ar trebui sa ii ignori sau sa ii lasi in pace deoarece te vor obosi si mai mult. Sper ca aceste sfaturi te vor ajuta sa fi mai sanatos si sa nu mai fi asa de obosit dimineata.Succes.