| anonim7091 a întrebat:

Am o problema.De ceva timp ma mananca foarte des nasul si stranut la fel de des.Cand ma nanca si strnut imi curge "apa" pe nas si pana nu o sterg de tot stranut incontinuu.Imi simt si nasul imflamat (chiar se vede usor umflat) si simt o stare disconfort.[e langa asta respir si mai greu decat de obicei.
Am citit pe net ca poate fi rinita alergica si ca netratata o da in astm(care la inceput se manifesta prin tuse seaca si respiratie grea).Eu chiar am si o tuse seaca dar ma si ustura in gat si nu cred ca ar putea avea vreo legatura, cred ca tusea e din cauza racelii.
PS: atunci cand sunt racita, deoarece imi curge nasul aceste stari enumerate se amplifica si sunt foartee dese.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Sindromul LC (lipit de calculator).
Recomand sport. Organismul e conceput si pentru a se misca.

| anonim7091 explică (pentru costis):

Si daca ti-as spune ca ma misc chiar foarte mult.ce mi-ai mai recomanda?

| costis a răspuns (pentru anonim7091):

Poate fi alergie. insa alergiile sunt ciudate. nu stiu daca alergologii nostri accepta o alergie la stress, sau la frig.

ce lucrezi? sau ce ritm de invatat ai?

ca sa excluzi acarienii, scutura covoarele si spala toata lenjeria odata.

| anonim7091 explică (pentru costis):

Sunt la liceu...si invat destul de mult, ma trezesc dimineata la 5 ajung acasa la 15:20 si ma apuc de invatat(si am foartee mult) pentru ziua urmatoare, putin sport(daca mai e timp), o baie si la somn.Cam asa decurg zilele mele.Acum insa sunt in vacanta, multa miscare si mai putin invatat

| costis a răspuns (pentru anonim7091):

Pai si in vacanta nu te-ai simtit mai bine?
Dupa cum ai zis ca ai nasul inflamat eu zic ca e raceala. Daca esti mai slaba si ai parinti cu reumatism se poate sa fii mai sensibila la raceli. Invatatul slabeste organismul. Pazeste-te de frig, dimineata poate iti faci putin program fizic, cum e la armata incalzirea. Si se poate sa fie si unele alimente care iti fac secretiile nazale iritante.
Eu am patit cu un medicament, Liv52, si nu stiam de la ce.

| express11 a răspuns:

Rinita alergica ai.nu faci astm.rinita am eu de 10000 de ani.la orl.si foloseste picaturi nazale, sau spray olinth

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, având în vedere simptomele descrise, cel mai probabil, ai o rinită alergică - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......nazale_832

http://www.romedic.ro/rinita-alergica

Ar fi indicat un control ( cât mai curând ) la medicul de familie şi o Trimitere la medicul specialist ( ORL-ist şi alergolog ).

Toate cele bune.

| anonim7091 explică:

Si de la ce apare aceasta rinita alergica. vreo alergie la ceva anume?

| Teofil12 a răspuns:

Ai rinită alergică, am avut şi eu şi doctoriţa mi-a zis că trebuie tratată cu Nazomer Forte

| Antoniaaaa1353 a răspuns:

Bine ai venit in club si eu tot cam asa sunt