| Swae a întrebat:

Am o problema. De fiecare data cand fac sport si transpir excesiv, incepe sa ma manance fata. Tenul meu e extrem de sensibil. Se irita si de la dus, dar cel mai urat reactioneaza de la machiaj si dupa ce fac sport.
In fine, vreau sa inteleg de ce arat de parca am avut acid aruncat pe fata daca fac sport aproape zilnic, inclusiv faptul ca ma umplu de cosuri si puncte negre. Stiu ca e un lucru comun sa ti se incarce tenul de la transpiratie, insa arsurile nu mi le pot explica. happy O fi vreo rozacee sau dermatita? Asta am uitat sa ii spun dermatologului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu stiu ce poate fi dar e mult mai bine sa intrebi dermatologul. Ar trebui sa faci o programare.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Prin transpirație se elimina si toxinele din organism. Eu transpir lucrând in gradina zi lumina si in soare fara pălărie si transpirația e ca apa, doar puțin sărată. Este adevărat ca mănânc doar vegetale si acelea cultivate bio.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din cauza unei afecțiuni numita dermatita atopica adică asta e cauza
Posibil sa fie o alergie la transpirație și apă

| Bruno92 a răspuns:

Te-ai înscris la sala? Cum e?
Ești totuși norocoasa unii transpira excesiv stand pe loc
Eu aveam un dermatolog ii aveam watsap ul de fiecare dată când nu știam ceva o întrebam și mă ajută după am întrerupt legătură. Ai putea sa o suni/sa îl suni pe dermatolog și să îl întrebi chestia asta fiindcă transpirația poate avea o legătură cu problema pe care o ai sau o aveai nu e normal sa te mănânce fata de la transpirație eu transpir de te sperii daca vezi și nu mă mănâncă fata. Pai ai uitat că ești blonda :*

| Bruno92 a răspuns:

Parca aveam și eu problema asta da o durat puțin când îmi transpira fata mă manca fata da eram și foarte emotiv
Cred că ai un tip alergic de urticarie