| BeYou4Ever a întrebat:

TPU! Am o problema...de la un timp am observat ca am inceput sa ma ingras. Aveam 160cm si 47kg, iar acum am ajuns la 50, in doar cateva saptamani in care am tinut dieta. Am mancat putin, dar sanatos: numai produse degresate, legume, fructe, cereale integrale, fara sucuri sau dulciuri. Gen de dimineata 100g branza cu 1% grasime si o rosie, la pranz o felie de carne de pui la gratar cu o salata (fara ulei de masiline), iar seara o omleta dintr-un ou cu o mica salata. Am luat un kg pe saptamana si abia daca mananc. Intrebarea mea este de ce? Am tinut multe diete, dar ma bazez pe o alimentatie sanatoasa in prezent. Am analizele foarte bune, tocmai ce le-am facut, dar nu pot sa inteleg de ce ma ingras pe zi ce trece. Mi-am facut si abonament la sala si ma duc de 3 ori pe saptamana. E posibil sa fi castigat masa musculara si asta sa imi ararte pe cantar? Merg de o saptamana, nu cred totusi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| xToToShelx a răspuns:

Deci cand am citit pana la omleta eram "Mda, nu pot sa imi dau seama". Dar pe urma am vazut. Deci, mananci dimineata un iaurt la pranz carne de pui si seara prajeala, ou care se digera foarte greu? Incearca sa mananci dimineata un ou fiert cu o rosie si seara un iaurt si da, se poate pune si masa musculara ceea ce nu e rau.

| ZippiAndrei a răspuns:

Cum sa mananci seara prajeala? Daca tii dieta e logic ca nu are ce cauta prajeala. Si e 99% sigur sa fi castigat masa musculara.

| BeYou4Ever explică:

Ma rog, oricum omleta e făcută fără pic de ulei în tigaia antiaderenta laughing Sper sa fie masa musculara :* Ce ma deranjează ar fi circumferința taliei care era 60 și acum e 64.