| BeYou4Ever a întrebat:

TPU! Am o problema...de la un timp am observat ca am inceput sa ma ingras. Aveam 160cm si 47kg, iar acum am ajuns la 50, in doar cateva saptamani in care am tinut dieta. Am mancat putin, dar sanatos: numai produse degresate, legume, fructe, cereale integrale, fara sucuri sau dulciuri. Gen de dimineata 100g branza cu 1% grasime si o rosie, la pranz o felie de carne de pui la gratar cu o salata (fara ulei de masiline), iar seara o omleta dintr-un ou cu o mica salata. Am luat un kg pe saptamana si abia daca mananc. Intrebarea mea este de ce? Am tinut multe diete, dar ma bazez pe o alimentatie sanatoasa in prezent. Am analizele foarte bune, tocmai ce le-am facut, dar nu pot sa inteleg de ce ma ingras pe zi ce trece. Mi-am facut si abonament la sala si ma duc de 3 ori pe saptamana. E posibil sa fi castigat masa musculara si asta sa imi ararte pe cantar? Merg de o saptamana, nu cred totusi...Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Denisa885 a răspuns:

Eu am 17 ani si am 162cm si 47 de kg si sunt chiar super slaba. Eu cred ca la 50 de kg si 160 e chiar bine. Daca tie ti se pare ca esti grasa sau ceva intr-o anumita zona eu zic sa lucrezi mai mult la sala acea parte. Tinand cont cat ai mancat in ultima perioada faza cu muschii cred ca e cam exclusa pentru ca atunci cand vrei sa te dezvolti din punctul asta de vedere trebuie sa mananci. Zic sa nu te mai infometezi si sa mananci normal. Mai exista si chestia ca tu in dorinta de a slabi sa fi baut multe lichide si pur si simplu sa fi "plina de apa". Incearca un diuretic sau bea niste ceai de soc dimineata. Asta e parerea mea, lasa-mi un mesaj si spune-mi cum iti merge.

| BeYou4Ever explică (pentru Denisa885):

Mersi, o sa incerc :* Beau zilnic ceai verde si cafea, stiu ca sunt diuretice happy Nu eram chiar asa slaba, ci normala, am altfel comformatiawinking