| Editzelu a întrebat:

Am o problema destul de severa pentru mine.
De cateva saptamani ma doare un dinte (primul dinte din fata, de sus).
Am 17 ani, cand aveam 10 ani mi l-am ciobit in zona care ma doare iar cu timpul sa depus o mica carie in zona afectata (putin vizibila). Ma spal des (de 2-3 ori pe zi), folosesc sensodine si alte paste de dinti (exemplu colgate) si nu au niciun efect simt ca ma doare in momentul in care il folosesc iar in rest il simt amortit.
Ma incomodeaza cand rad, vorbesc si mananca ceea ce urasc foarte tare. Incerc sa ma feresc de dulciuri, bauturi acidulate, tutun etc. Am fost la mai multi medici si mi-a spus ca n-au ce-mi face decat sa-mi scoata nervul ceea ce inseamna sa-mi distruga dintele (acesta fiind incisiv).
Va rog din suflet sa ma ajutati! Nu mai pot rezista in felul acesta! Vreau sa-mi pastrez dintele si sa-l folosesc din nou ca inainte si sa scap de durere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mergi la un medic stomatolog sa nu fie un inceput de carie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Du-te la dentist, fă-ţi curaj, o să ştie el mai bine ce are de făcut, sp nu-ţi fie frică.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| diverse a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care til pot da e sa mergi la dentist si el o sa te trimita sa faci un film si o sa-ti rezolve problema
si apropo nu te teme de dentist ca nu simnti nimic in caz de cava te anesteziaza local si nu simnti nimic
si asta sa mergi cat mai repede posibil
eu pot sati recomand calmate (reuprofen, ibuprofen, todor, algocalmin) si multe altele dar iti rezolva problema doar pe moment

| diverse a răspuns:

A si inca ceva incearca sa te duci la un medic care trebuie sa platesti pentru ca ala iti va face o lucrare de lunga durata nu la astia care au contract cu casa de asigurari ca lucreaza doar de marturie si sa scape cat mai repede de tine

| Zapqa a răspuns:

Pai cred eu ca cel mai bun mod ar fi sa iti distruga nervul(pentru binele tau), iar apoi sa ti-l imbraci... happy

| Editzelu explică:

Nu mi-e frica de medic ci pur si simplu nu vreau sa-mi distruga dintele pentru un lucru atat de mic si am luat oricum calmante (algocalmin, ibrupofen etc.) insa nau avut niciun efect, deci imi poate scoate nervul degeaba.