| queneen a întrebat:

am o problema (iar). Ieri am ajuns in tara si ma pun seara pe la 12 la somn si ma trezesc pe la 1 cu tot felul de imagini in cap, vise (pe parcursul somnului) din Londra, unde am fost pana sa vin in tara. Nu stiu efectiv ce sa mai fac. Asa mi s-a intamplat si cand m-am pus la pranz sa dorm. Credeti ca ar fi o problema cu ochii avand in vedere ca pe mine ma cam dor si nu prea pot citi de aproape? Credeti ca ar trebui sa iau niste somnifere? Faza este ca eu cat am stat acolo, 2 luni, ma tot culcam dimineata, dupa 3 si ma trezeam la pranz.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru ochi: ai nevoie de ochelari pentru citit. Asta va elimina si durerile de cap, dar si stress-ul provocat de oboseala ochilor.

Pentru somn:
Nu-ti recomand folosirea somniferelor, fiindca pot provoca dependenta!
Trebuie sa faci schimbare treptata a orelor de somn.
Intai, timp de o zi (24 ore) NU DORMI DELOC. Chiar inainte sa te culci bei o cana de lapte de vaca caldut, in care amesteci o lingurita de miere. Daca nu suporti laptele (sau in alternanta) poti bea o cana de ceai-amestec: cate o lingurita/pliculet de ceai de SALVIE si TEI, indulcit cu o lingurita de miere.
Ambele te vor relaxa in timpul somnului si vei dormi mai linistit si mai eficient.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoie de somnifere pentru atata lucru, trebuie doar sa-ti reglezi ceasul circadian, pe care l-ai dereglat, cat ai dormit in UK, dupa 3 dimineata.
Iti va fi greu prima saptamana, dar trebuie sa fii in pat la ora 10 seara, sa te asezi confortabil, te relaxezi si sa incepi sa respiri adanc si rar (inspirind si expirind), incercand totodata sa-ti iamgienzi ca ai corpul foarte usor. In maxim 5 minute ar trebui sa fii adormit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faza e că ar trebui dormi 8 ore de la 22 la 06, sau cât poți noaptea și mai recuperezi ziua. Somniferele nu ajută, mai mult complică. Melatonină, doar până reglezi somnul.

| queneen explică (pentru sadrian46):

De exemplu m-am culcat azi dimineata la 7 si m-am trezit mai devreme... iar cand incerc sa ma pun pe la 12 noaptea la somn nu reusesc sa adorm decat dimineata

| nastaseelenacristina a răspuns:

Ai griji, ganduri poate probleme, si eu am fost in Londra