| Raven234 a întrebat:

Am o problemă şi nu ştiu dacă e serioasă sau nu. Eu sunt o persoană destul de anxioasă şi uneori am serioase probleme din cauza stresului mai ales atunci când îl acumulez.
Am fost plecată ceva timp de acasă iar acum când m-am întors am crezut că o să fie totul minunat deoarece mi-a fost dor de casă însă îmi pare ca e mai rau de cât atunci cand eram plecată. Problema este că mi se pare că aud voci de cele mai multe ori mi se pare ca aud gemete dar acestea îmi pare că se aud din camera alaturată sau că cineva îmi respira în ceafă uneori sunt si cuvinte, vorbe dar nu reuşesc să înțeleg ce spun. Toate astea se întampla doar seara, eu mereu am avut probleme cu somnul ( ori dorm prea mult, ori nu dorm deloc, ori adorm dar întâmpin tot felul de probleme cum ar fi paralizia în somn) şi presupun că s-ar putea să fie ceva legat de somn. Deasemenea m-am gandit că poate e din cauza bunicii mele, aceasta a murit acum un an, statea la câteva camere distanță de mine, însă a murit chinuindu-se, mereu gemea( mai mult țipa) şi se văita ( plus că eu sunt destul de fricoasă şi refuz să mă gândesc la ea seara pentru că ştiu că o să mi se facă atât de frică în cât voi fi nevoită să dorm cu lumina deschisă) şi mă gândesc ca poate m-am obişnuit să adorm pe genul acela de zgomote şi creierul meu le creează involuntar. A mai pățit cineva aşa ceva? Un mic sfat vă rog, vreau să scap.
Mulţumesc oricum!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cred ca prin teama fata de moarte si de persoanele care au decedat iti creaza acele sunete, fara ca ele sa existe in imaginatie. Este totul un proces al creierului care nu poate face diferenta dintre realitate si imaginatie, de aceea transpune in realitate ceea ce crezi la nivel subconstient. Ce poti face? pai sa gandesti matur si sa realizezi faptul ca un om care a murit s-a dus. Nimeni si nimic nu il mai poate face sa se intoarca inapoi. Prin moarte omul trece in alta viata, una vesnica, in alt plan decat cel terestru, deci decedatul nu mai este aici pe pamant. Odata cu moartea, ii inceteaza chinurile din timpul vietii, asa ca bunica sau unchiul nu ar mai avea de ce sa geama.
Te poate ajuta daca ai dormi cu o lumina de veghe, ai aprinde televizorul sau ai pune ceva la casti pana adormi. Daca poti, dormi in camera cu un animalut de exemplu pisica sau caine, din moment ce va mai fi cineva langa tine ti se va mai duce din teama.

| Raven234 explică (pentru AdelinaC):

Mulțumesc pentru raspuns şi sugestie. Ştiu că bunica a plecat şi că totul se întamplă în capul meu însă atunci când mă sperii unit de acest lucru şi oricât aşi încerca să mă conving că nimic nu este real nu reuşesc. Când îmi este mult prea frică şi ştiu că nu pot suporta aprind blițul de la telefon şi aşez telefonul undeva în mijlocul camerei. O să încerc să aprind televizorul sau să ascult muzică, cât despre animăluțe, am 2 pisicuțe şi un căţel iar unul din ei doarme în permanență lângă mine sau în aceeaşi cameră cu mine.

| AdelinaC a răspuns (pentru Raven234):

Deci, catelusul te va proteja. Chiar daca prin absurd ar exista fantome, animalele au energie pozitiva si le alunga.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să scapi fără ajutor de specialitate, medicamente, naturiste, poți să faci printr-o meditație simplă, dar pe care trebuie să o exersezi zilnic până ajungi să stăpânești tehnica și să ai control.
Ca să nu fie prea complicat, stai pe scaun, și faci exerciții de respirație, respirând liniștit și adânc, și concentrându-te pe senzațiile care le simți în timp ce respiri, din nas, din piept, din abdomen, asta 10-15 minute pe zi, până ajungi la 1/2 oră. Lași gândurile să treacă. când ele apar.

| Raven234 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc pentru răspuns și sugestie. Voi încerca meditația sper să mă ajute, în caz contrar mă voi duce la un specialist și voi discuta despre această problemă.

| sadrian46 a răspuns (pentru Raven234):

O să îți arăt meditația de bază pe net.
Experiența mea. Frecventam un psihiatru, bun care mă ajutase mult, dar mă săturasem. Am căzut în nevroză anxioasă. Am decis să o rezolv singur. A durat 6 luni. Am folosit starea de tensiune enormă de atunci ca să fac o descoperire științifică. Dacă mă lăsam la mâna medicului. îmi mai dădea niște calmante, doar atât.

| Donsavas a răspuns:

Uite ce e bunica ta a murit. Nu te bântuie. Chiar nu exista fantome. Tie ti e frica de moarte si cand iti amintesti de bunica ta,iti amintesti la nivel subconstient de moarte. Stai linistita,asa cum ai spus,totul este in capul tau si nu ai ce sa patesti.
Dacă vei continua sa dormi cu lumina aprinsă sau cu teama,vei avea in continuare tulburări de somn. Mergi la un psihiatru si spune i de aceste tulburări,de ce simti si de ce ti e teama, e medic si se ocupa de mintea umană, de creier. Pentru a te proteja, trebuie sa te tratezi fiindca nu e normal sa trăiești sub stres, sa ai probleme cu somnul!

| Raven234 explică (pentru Donsavas):

Mulțumesc pentru răspuns, ai dreptate de moarte îmi este frică, știu că fantomele nu există dar uneori cred că uit acest lucru.
Mulțumesc pentru sugestie chiar mă gândeam să mă duc la un specialist însă nu știam daca e ceva despre care merită discutat sau va trece de la sine.

| Donsavas a răspuns (pentru Raven234):

Merita sa mergi la medic, pentru sanatatea ta!