| Claudia45 a întrebat:

Buna TPU.
Am o problema și va rog sa ma ajutați.
Dorm uneori cu mâna sub cap și m-am mai trezit noaptea ca nu-mi mai circula sângele iar mâna sa nu o pot mișcă.
I-am spus mamei.
Mi-a spus sa încerc sa nu mai dorm pe mâna.
Dar in noapte asta m-am trezit dintr-o data panicata din somn pe la 5 și am vrut sa ma ridic dar mâna dreapta m-a tras înapoi.
Era ca un bolovan.
Nici nu o simteam unde e având și multe perne.
A trebuit sa duc mâna la umăr și sa cobor pentru a o găsi.
M-am și panicat ft care pentru ca chiar atât de rău nu mi s-a mai întâmplat.
Era rece și grea de la umăr.
Era exact ca și cum ar fi fost moarta.
Când am reușit sa o mut mai Ok după câteva minute bune de plâns am simțit-o din nou.
Nu știu cât de clar am scris.
Dar mi-e foarte frica.
Dacă contează, am 18 ani
Știți ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dormi intr-o pozitie in care ti se opreste circulatia sangelui prin mana. E bine pe cat posibil, sa nu mai o tii sub cap cand dormi. Desi e greu de facut asta fiind in somn profund. Mi se mai intampla si mie.

| anonimg a răspuns:

Educația trebuie să existe chiar și în timpul somnului. Trebuie sa avem o poziție corectă chiar și în timpul somnului. Gândul acesta trebuie să îl avem chiar și atunci când ne trezim scurt ca să ne întoarcem de pe o parte pe alta.
Gândește-te că tu ai fi propriul tau medic. Ce ți-ai face ca să eviți problema asta? Aproape că te-ai lega singură doar ca să dormi sănătos. De aceea chiar dacă nopțile vor fi "albe" pentru un timp, nu îți va părea rău mai târziu, deoarece te vei alege cu o poziție sănătoasă.
Nu se pune nici mâna și nici palma sub cap atunci când ne culcăm; și nici sub corp. Mâinile trebuie să fie lăsate libere.

| JicaContra a răspuns:

Iti legi mainile cu sfoara inainte de culcare, nu strans si nu prea apropiate, dar indeajuns sa nu mai poti ajunge intr-o pozitie cu mana sub cap

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pare amorțeală, prin urmare poate să fie ceva legat de circulație, idk. Îți revine mereu la normal după?

| FreeRaskolnikov a răspuns:

Trebuie sa te linistesti ca asa e viata. O sa iti mai rupi oase pe parcurs, o sa te imbolnavesti dar asta e. Motive de ingrijorare sunt cu miile si multe le ignoram sau nu le vedem.