| Andersonnnnnn a întrebat:

Am o problema. Sunt ingrijorat in privinta mamei mele.Am observat ca o doare capul mai mereu. O doare de vreo 10 ori pe luna. Uneori o doare tare alteori incet. Ia o pastila si dupa un timp ii trece. Ea zice ca e de la curent, stres etc. Eu cred ca are o boala si mi-e frica. Oare are tumora sau anevrism.Cad o doare capul ameteste putin, are vederea incetosata si nu prea are chef de vorbit. Odata m-am informt de bolile de cap si am intrebat-o ce simptome are.Ea mi-a zis ca are simptomele : ameteli, vedere incetosata, nu are chef de vorbit. Nu are varsaturi, nu are greata, nu o doare capul dimineata, mai mult seara.
Mie frica daca are ceva.De cate ori o doare capul ii zic " Mama ar trebui sa-ti faci cateva analize ca nu e normal sa te doara capul asa de mult", pe mine ma doare odata la 1 luna.
Ce sa fac? Ajutor va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai bine este sa o lamuresti sa mearga imediat la medicul de familie si acesta o sa-i dea trimitere la un medic specialist.

| Andersonnnnnn explică (pentru Ioandelasal):

Sa o lamuresc? Nu indraznesc. De fiecare data cand vreau sa-i spun : mama daca esti bolnava? Pur si simplu creierul nu ma lasa. Nu vreau sa sufere...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andersonnnnnn):

Sufera pentru ca este bolnava si cu cat asteapta mai mult se va imbolnavi mai tare.

| Liviu a răspuns:

Uff,asa pateam eu cand ieseam iarna barbierit in cap pe gerurile alea(fudulie, adica chelios iarnabig grin) Si ajungeam acasa, seara nu puteam de cpa, se invartea camera cu mine, te ia de la curent de la orice.Pe mine ma ataca rau la tample, de la tample ma lua durerea de cap, am luat urechelnite din astea(care acopera doar urechile)si numai aveam dureri de cap happy Dar depinde, poate sa fi facut dus sau sa se fi spalat pe cap si sa fi iesit pe un vant puternic sa fi racit? Sau nu stiu, un consult ceva sa faca.Noi degeaba ne dam cu parerea nu suntem medici >.

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Cel mai bine e sa mearga la un specialist, sa dea ceva bani, cumpara si medicamentele si probabil ca ii va fi mai bine

| Andersonnnnnn explică (pentru TheGazeTTeRuKi):

Pt asa medicamente ar trebui multi bani... Cum am spus mai sus, tatal meu ( cel batut in cap ) este dependent de jocuri, ia banii din casa si ii duce. Pe deasupra mai e si betiv. Ce urmeaza, sa fumeze?

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

O cauza e alimentatia lipsita de nutrienti si insuficienta oxigenului la creier, probabil nu bea suficienta apa, apoi vine stresul si supararea, oboseala care alimenteaza durerea. pot fi probleme ale vederii sau infectii ale maselelor. in primul rand astea ar fi principalele cauze care netratate si nedepistate la timp pot veni cu afectiuni grave si se pot agrava la ultimul stadiu o data cu inaintarea in varsta.o doare seara pentru ca toata tensiunea de pe zi este acumulata in creiero schimbare a stilului de viata si a gandirii si poate o vizita la un specialist s-ar putea sa ajute. aveti grija de voi!

| Andersonnnnnn explică (pentru MihaelaMariaPopa):

Poate? Mama mea nu mananca prea mult. Ma refer ca ea mananca 1 pe zi si nu mananca cine stie ce. o salata ceva si ma ingrijoreaza lipsa poftei de mancare, si de stres ce sa mai zis e stresata din cauza tatei mereu.

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru Andersonnnnnn):

Salata egal zero proteine si putine calorii care sa-i ofere necesarul zilnic de enregie pentru intreaga zi. stresul da, iti taie pur si simplu pofta de mancare si slabesti prin infometare dar slabeste si sanatatea. are nevoie de ajutorul unui psiholog intreaga familie, un psiholog poate face minuni intr-o familie.

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

Daca nu se poate nici cum, asta este, macar mama ta si tu ati scapat de un stres. nu ai nevoie de influente si exemple negtive de la care nu ai ce invata nimic.

| b0denN a răspuns:

Fai o programare la RMN!

| Andersonnnnnn explică (pentru b0denN):

Am 12 ani. Nu pot face nicio programare. Tu o sa zici :" pai spune-i tatalui tau sa-i faca o programare".
Degeaba. Tatal meu este un betiv, dependent de jocuri de noroc care se cearta mereu cu mama. Imi imaginez ce o sa zici : Dc nu divorteaza? Si pentru mine divortul ar fi cea mai buna solutie sa nu-l mai vad pe tatal meu, ce minune! Parintii mei au discutat despre divort dar niciodata nu l-au dus la capat...