| Gabi2345 a întrebat:

Am o problema urgenta si am nevoie de raspunsurile voastre cat mai repede. Colega mea de banca are TBC, iar atunci cand stranuta sau tusea era la cativa centimetrii de mine, iar uneori nu isi acoperea gura cu mana sau servetel etc. M-am documetat si am aflat care sunt simptomele ei, acestea nefiind prezente la toate persoanele care au aceasta boala. Simptomele pe care le am sunt de oboseala, as vrea sa stau in pat si sa ma odihnesc incontinuu, am facut febra recent (dar cred ca este vorba de o simpla raceala), am inceput sa tusesc. Uneori obisnuiesc ca dupa fiecare baie calda sa ma doara in piept si sa am dificultati la respiratie. Va rog sa ma ajutati pana cand voi lua contactul cu un medic. Multumesc. DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| George_Gr_1995 a răspuns:

Nu știu de ce îți pierzi timpul și sănătatea în același timp postând aici, e ca si cum ai întreba "un glonț a omorât o fata dacă ma lovește mor și eu?" Tbc ul este o boala care se ia din cate știu și dacă a tușit la câțiva cm de tine e enorm de destul sa iei și tu e mai mult decât posibil sa fi luat toată clasa și școala de la ea, deci e bine sa luați legătura cu directorul și sa va duceți toți la un control cat și membrii familiei tale care au stat pe lângă tine în ultimul timp. Nu e de joaca mai ales ca ai și simptomele specifice bolii. Suna la 112 în momentul de fata și du'te sa te tratezi. Nu mori de la ea pe loc dar in timp are urmări urate. Funda?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pai, de ce stai langa ea daca stii ca are TBC? Si ea de ce nu sta acasa sau sa se trateze la spital? Du-te la medic. Ai deja simptomele.

| Gabi2345 explică (pentru darrio2007):

Ea este internata in spital de 2 luni, dar pana in momentul de fata eu am stiut ca are pneumonie, dar de fapt avea tbc. Multumesc pentru raspuns.

| darrio2007 a răspuns (pentru Gabi2345):

Cu placere.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai un coleg cu TBC in clasa care se comport in acest fel, spune-le parintilor ori spune-i tu dirigintei sa-i vorbeasca serios cu colega ta, sa-si acopere gurita intotdeauna cand stranuta sau tuseste, pentru a nu imprastia virusul TBC, care-i contagios.
Pentru linistea ta sufleteasca si trupeasca, este bine sa mergi sa iti faci niste analize medicale, specifice pentru detectarea timpurie a TBC-ului, pentru ca nu-i exclus sa fii contaminata!

| Gabi2345 explică (pentru Violleta2022):

Colega mea este internata in spital de aproximativ 2 luni de zile, iar atunci cand tusea sau stranuta in preajma mea nu stia ca are Tbc. Plus de asta a luat aceasta boala tot de la liceu (asa se presupune) si cred ca sunt sanse majore pentru a fi inclusiv eu contaminata, daca nu si alti copii. Multumesc pentru raspuns, voi merge la un doctor chiar astazi.

| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa te duci sa-ti faci niste analize de sputa, si un control. TBC-ul asta nu se ia asa de usor, daca tu ai imunitatea buna poti sa stai cateva ore langa o persoana cu TBC si sa nu patesti nimic. Simptomele alea pot sa fie din date de alte afectiuni, sa stii ca la inceput nici macar nu ai simptome de TBC de cele mai multe ori, majoritatea pacientilor care iau TBC nu stiu ca au decat dupa ce boala evolueaza foarte mult, de asta e si periculoasa, daca colega ta a venit la scoala cu TBC toata clasa ar trebui sa-si faca un control, pentru ca nu stii pe care a prins intr-o perioada mai proasta dpdv imunitar. Dar ma repet, TBC-ul nu se ia asa de usor. Pentru siguranta ta poti oricum sa-ti faci un control. Mergi la medicul de familie si explica ce s-a intamplat, o sa iti faca el bilet de trimitere pentru ce investigatii ai nevoie.
Multa sanatate.