| har a întrebat:

am observat o discutie azi la scoala si reiese ca ei se masturbeaza...Si eu unul sunt ingrijorat,am auzit ca e un pacat si cica nimeni care o face nu ajunge in rai, e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Buna!

In Rai e adevarat ca ajungi daca nu ai pacate, dar omul nu poate trai fara a pacatui, este in natura lui.
Omul poate doar accepta ceea ce Dumnezeu i-a oferit deja, adica iertarea pentru pacate si puterea de a nu mai pacatui in continuare, adica mantuirea. Daca vrei sa ajungi in Rai, trebuie sa crezi ca Isus este Fiul lui Dumnezeu care a murit pentru tine ca sa te ierte, sa iti para rau ca ai gresit (adica pacatuit), sa vrei sa nu mai faci asta si sa Ii ceri putere sa te ajute.

Cat despre ce fac colegii tai, tu trebuie sa te metii cat mai curat, adica sa incerci sa pacatuiesti cat mai putin cu putinta si sa le arati ca sunt pe o cale gresita. Daca ei nu vor sa inteleaga inseamna ca nu-i intereseaza, nu poti face mai mult decat sa continui sa te rogi pentru ei.

O seara cat mai placuta!

| M1hai a răspuns:

laughing asta e ceva normal dar nu in exces!

| har explică (pentru M1hai):

Nu stiu daca e ceva normal... dar oare daca ei se vor spovedi Dumnezeu ii va ierta?

| M1hai a răspuns (pentru har):

Daca continua in viata asta sa se comporte urat fi sigur ca nu, doar daca se spoveedesc!

| Generalul a răspuns:

Toata treaba cu religia, dumnezeu, raiul si iadul sunt inventate si sunt folosite de popi pentru a-i stoarce pe credulii credinciosi de bani. Masturbarea este o componenta normala a vietii sexuale a oricarui individ si NU este un pacat!

| har explică (pentru Generalul):

Da ma rog esti ca ceilalti necredinciosi, am mai vazut nu ma intereseaza, exista dovezi stiintifice si religioase ca totul e adevarat si nu am chef de astfel de discutii, acum vreau sa imi ajut colegii...

| Generalul a răspuns (pentru har):

Unul la mana, nu exista absolut nicio dovada stiintifica ca totul nu e adevarat, nu mai crede tot ce spune popa, iar "dovada adevarata" este credinta bazata pe dictonul "Crede si nu cerceta". cand vei fi mai mare, sper sa intelegi ce ti-am scris aici, dar pana una-alta gandeste-te la urmatorul fapt: in loc sa te supravegheze pe tine sau pe prietenii tai cand te masturbezi, nu crezi ca dumnezeul asta ar putea sa ajute milioanele de copii din Africa care mor de foame? happy

| har explică (pentru Generalul):

Mda cam asta spuneti in general,am zis nu voi incepe iar asta pentru ca nu am timp,chef si nici nu vreau dovezi sunt si stiintifice si religioase, nu popa mi-a spus ci am descoperit singur, stie Dumnezeu ce are de facut, am putea sta zeci de zile sa vorbim despre asta tu cu a ta eu cu a mea si nu ajungem nicaieri, deci voi pune punct.

| candy000 a răspuns:

Dumnezeu iarta pei cei care se caiesc cu adevarat de pacatele lor.happy

| Pietrone a răspuns:

Ce este credinta? Sex? Modul de a face sex? Pozitia in care faci sex? Cat mananci? Cu ce mana mananci? In ce pozitie mananci?
Credinta se rezuma oare la simturile fizice?