| anonim_4396 a întrebat:

Am primit Duphaston de la farmacie pentru a întârzia menstruația, aveți idee dacă este eficient? M-a speriat prospectul... prezintă cam multe riscuri. Știți o altă metodă pentru a putea amâna începerea menstruației? Menționez că sunt sănătoasă, nu iau niciun fel de pastile, nu am avut niciodată probleme cu ciclul menstrual sau infecții în zona intimă. Am 18 ani, nu am administrat niciodată anticoncepționale, pastila de a doua zi sau alte trăsnăi. Vă mulțumesc anticipat pentru sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Am luat si eu Duphaton recomandat de un ginecolog
Acuma fiecare medicament are reactii adverse si difera de la persoana.De exemplu la mine au curs picaturi de sange in fiecare zi pana la urmatoarea menstruati
Nu ai cum amana menstruatia, lasa natura sa isi urmeze cursul.

| ButterflyFly6 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Din păcate aveam nevoie să o amân.

| alina2k18 a răspuns:

''Am primit Duphaston de la farmacie pentru a întârzia menstruația''
Mintiwinking si pui si farmacistii intr-o lumina proastawinking
Nu, nu exista nici o metoda de a intarzia menstruatia

| ButterflyFly6 a răspuns (pentru alina2k18):

Cum adică mint? Dacă am fost cu mama mea și așa am cerut? Cum îți permiți să-mi spui că mint? I-am specificat că plec la mare pe 20 și în jurul acelei date urmează să-mi vină menstruația și aș dori să fac ceva în această situație. Mi-a recomandat Duphaston, 5 pastile în decursul a 5 zile... mi-a transmis că ori îmi va veni menstruația imediat după ce termin flaconil, ori îmi va întârzia o lună. Înainte să spui că nu există, gândește-te că există sportive de perfomanță, care sunt convinvsă că la un concurs, ceva... au nevoie să își amâne menstruația. Plus că, înainte să merg la farmacie, fii sigură că am căutat pe internet, găsisem ceva despre un Noretisteron. Așa că dacă nu mă poți ajuta în vreun fel, te rog să-ți păstrezi frustrările în frâu.

| Dana2103 a răspuns:

Nu farmacistii prescriu medicamente ci medicii. Daca zici ca nu ai boli sau dismenoree atunci n ai de ce sa iei medicamentul.
Si vitamina k intarzie si e naturala

| ButterflyFly6 a răspuns (pentru Dana2103):

Ok, o să încerc. Mulțumesc!