| DSD989 a întrebat:

am roseata pe penis care nu trece de 2 săptămâni deja, nu am alte simptome doar roseata si niste bubite foarte micuțe si rosii care nu ma deranjează cu nimic, e posibil sa am HIV? Sunt foarte speriat am facut sex neprotejat cu iubita mea dar e virgină, e posibil sa am ceva? Am facut cam acum 2luni si înafara de roseata si bubitele alea nu am alte simptome.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mircea049202 a răspuns:

Stai liniștit ca nu ai facut HIV! E bine sa vorbesti si cu ea sa știe despre ce este vorba, atâta timp cat dupa ce ai facut sex cu ea, nu ai facut si cu altcineva si sa nu stii despre cine este vorba de fapt. Daca ai folosit lubrifiant poate fi o iritație, chiar si de la un prezervativ folosit alta data dupa actul neprotejat, o alergie. Sfatul meu inainte se toate este sa ai o igiena corespunzătoare, la fel si ea, și sa mergi oricum la Urolog sa'i spui despre ce este vorba și sa-ti recomande ceva. Nu e nimic grav, dar nici de lăsat așa nu e! Sănătate!

3 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

1. HIV se ia si prin sex or@l. Are o rana deschisa in gura ( si a muscat buza/obrazul/limba)
2. Ma gandesc sa nu fie vreo iritatie. Du te la un urolog, nu e nicio rusine. Du te cat mai repede, mai ai sanse sa scapi daca cumva esti infectat. Si fa o fapta buna omenirii si numai face sex pana cand nu afli exact ce ai

| Sandu3 a răspuns:

Cu siguranta HIV nu ai.Acesta nu are simptomele prezentate de tine.Dar e posibil sa ai sifilis.Sifilis dentar, daca ai auzit vreodata de asa ceva.E diferit de cel vaginal, mai ales ca spui ca prietena ta e virgina.Dar e posibil sa ai si o alergie de care sa te fi speriat groaznic.Du-te la dermato-venerice urgent.Si alta data nu uita:prezervativul e SFANT.Si nici nu costa mult. Daca foloseati un simplu prezervativ acum nu mai aveai probleme. Data viitoare, vei sti.Numai bine!

| smaly a răspuns:

Nu te ingrijora poate sa fiba balanita sau mai bine zis candidoza peniana dar trece in max o luna te dai cu crem si atit. Du-te la medic si fa-ti analize dupa spusele tale nu e ceva serios. Hiv se arata dupa 3 sau mai multe luni sau dupa citiva ani sau nicioadata stai fara griji