| evelina13822 a întrebat:

Am și eu nevoie de niște sfaturi pentru a slabi..de exemplu ce pot sa mănânc sau ce exerciții sa fac..am 14 ani si 80 de kilograme. Va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poate e o problemă de altă natură decât alimentația - nu te lua după sfaturide cizmari (oho, câti sunt pe aici!) - așa că vezi ce zice un medic expert in Diabet, Nutriție, Boli metabolice

| sierra1 a răspuns:

Deja ai o rețetă, ai notat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la nutriționist să îți facă dietă personalizată de care este obligatoriu să te ții dacă vrei să dai jos. Eu fără spor am dat jos 6 kg într-o lună și 7 cm în talie happy succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fără sport*

| Petre_Ilinca_1998 a răspuns:

Te sfatui sa mergi la un medic, pentru ca esti copil nu poti tine o dieta fara recomandari de la un specialist. Sfatul meu e sa fii activa, sa practici sport.

| movi a răspuns:

Iti recomand sa renunti la paine, la dulciuri, prajeli, fast food, paste, cartofi, grasimi( cascaval, unt). Poti manca branza cu mai putine grasimi, iaurt, fructe si legume, carne la gratar sau la cuptor sau fierta. Pentru a-ti potili pofta de dulce poti sa incerci napolitane de la diabetici pentru ca au putine calorii. O data la o saptamana sau la 2 iti poti face poftele si sa iti iei o pizza si niste clatite de exemplu. Exercitii de sport gasesti pe Youtube, oricum recomand abdomenele si ar fi de preferat si alergat sau sarituri sau coborat si urcat scari. Incearca sa elimini din mancare si din ce am spus treptat si incearca sa faci un minim de miscare in fiecare zi ( chiar si 10 min, chiar si putin mers pe jos conteaza) si depinde si de cat vei manca pentru ca s-ar putea sa nu ai foarte multa energie pentru sport, sa iti vina greu.