| deeapa a întrebat:

Am si eu niste intrebari. Am 13 ani si am scolioza si fac gimnastica medicala de cateva luni. In august mi-am comandat si corset (recomandarea medicului) si trebuie sa soseasca saptamaniile astea.

1. Corsetul este insuportabil? Cum se poate purta sa nu se observe prea tare?
2. Mai am voie sa fac educatie fizica la scoala? Si daca da, il dau jos la ora de sport?
3. Dau rezultate exercitiile si corsetul? Si dupa aproximativ cat timp?

As vrea si eu niste raspunsuri aproximative.
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| StanicaIulian a răspuns:

Uite.nu stiu sa iti raspund de corset, dar iti dau un sfat foarte bun pentru a te ajuta sa scapi de Scolioza, Pur si simplu atarnate de o bara orizontala, gen de bara de sus de la o poarta de handball, si stai atarnata de acea bara cat poti tu de mult, macar o data pe zibig grin

| Caraivan_Mariana_1994 a răspuns:

1.sa stii ca, corsetul este suportabil nu te impacienta si poti sa iei niste tricouri mai largi sau depinde ce corset ai
2.Pei asta nu stiu dar banuiesc ca nu o sa ai voie sa faci educatie fizica
3.Da corsetul si exercitiile dau rezultate in aproximativ 2-3 luni
Funda?

| deeapa explică (pentru Caraivan_Mariana_1994):

Multumesc pentru raspuns. Dar as mai vrea sa te mai intreb, daca stii sa imi raspunzi, corsetul trebuie purtat 24/24?

| Caraivan_Mariana_1994 a răspuns (pentru deeapa):

Asta nu stiu imi pare rau