| Pisiiiy0516 a întrebat:

Am si eu o întrebare! Cățelul meu (bichon maltez) cântărește cam multe kg pentru vârsta lui, mai exact 9 si are 4 luni! Ce i s-ar putea intampla?

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu i se întâmplă nimic. Poate creste la început foarte mult apoi sa scaneze sau sa ii incetineasca creșterea. Asa este metabolismul lui.

| Uvox a răspuns:

Cam mult. Păi o sa devina obez si o sa aiba toate problemele specifice obezitatii. Si probabil si altele. Sa înțelegi că daca il iubesti trebuie sa ai grija de el. Iar asta insemna si sa nu îi dai orice si oricât de mâncare.
Veterinarul iti poate spune exact daca este supraponderal si ce sa faci.

| andrenein a răspuns:

Ca bichon maltez sa cantareasca 9 kg la 4 luni este exagerat de mult. Bichonii ar trebui sa ajung pana la max 5 kg. Te sfatuiesc sa dai o fuga pana la medicul veterinar si sa ii ceri indrumarea sa il puna la o dieta. Invata sa respecti gramajul zilnic de mancare.
Mai ales daca ii dai si mancare umeda atunci trebuie sa ii dai si o cantitate mai mica de bobite.
Incearca sa te documentezi mai exact despre ingrijirea lor, iar chair daca cerseste dupa mancare nu ii oferi suplimente si mai ales "delicii" de ale oamenilor! Un catel nu e o jucarie!