| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Buna TPU! Am si eu o intrebare!
De cand îl stiu pe sotul meu, tanspira foarte mult noaptea. Nu intotdeauna. Dar cand transpira, uda si lenjeria si hainele de pe el. De la ce ar putea fi? Chiar daca e iarna tot transpira...
E de la temperatura din casa, o fi prea mare? Doar ca nu mereu transpira.
Si se mai intampla sa mai aiba si un miros asa a oțetit.
De la ce poate fi, imi fac un pic de griji sa nu fie o problema de sanatate! Va rog sa ma ajutati! Multumesc! Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Are toxine multe de aia miroase, iar transpiratia are ca si cauza diabetul.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca sotul nu este gras sau obez, atunci este posibil sa fie o dereglare hormonala majora, care ii produce aceasta transpiratie anormala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am un miros specific personal. O dată am făcut o cură de slăbire la o clinică, care a echivalat cu o cură de dezintozicare. După aceea mirosul a dispărut. Iar transpirația excesivă poate însemna aceasta, corpul dorește să elimine toxinele și găsește această cale.

| dinaprilie a răspuns:

Ei zic ca sin cauza ca ai "arderile" puternice si la pachet cu mirosul ( de la bacteriile care salasuiesc pe noi din abundenta - nu toate rele ). Altfel probabil va trebuii sa incerce tot felul de combinatii de - chestii, pana cand gaseste ceva si se mai amelioreaza situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa facă un dus și sa evite țigările, alimentele picante și alcoolul.

Poate are probleme cu apneea
Apneea obstructiva de somn apare in general cand ceva de genul tesutului gatului iti blocheaza caile respiratorii. De asemenea, poate dezvolta apnee centrala de somn atunci cand anumite afectiuni de sanatate afecteaza functia din sistemul nervos central.

Sa bea apa rece înainte de a se culca.

Sa mearga la medicul de familie, pot fi și boli grave în spatele acestei transpirații nocturne.
Poate fi și un tip de hiperhidroza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este și bromhidroza dacă transpirația este urat mirositoare. Trebuie sa își detoxifice organismul, asa va scăpa. Alimentația bogata în fructe și legume, sa renunțe la alimente grase, procesate, fast food, țigări, alcool și alimente picante. Dieta vegana îl poate salva.