| Sav_Alexandru_1990 a întrebat:

am și eu o întrebarehappy știu ca trebuie sa ma duc la dentist. Ideea și întrebarea mea e care dentist sau unde sau ce fel de servicii după care sa ma uit ca nu știu sincer ce sa fac. Dantura mea este cel mai distrus boschetar pe care îl știi x10 ăla sunt eu la dantura și efectiv cad dinții și nu știu ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Pai mergi si-ti fac ei o evaluare. Preferabil e un cabinet care are mai multe sectii. De ce? Pt ca daca ai, sa zicem, o masea extrem de rupta, poate jumatate din ea nu mai e, cabinetul trebuie sa aiba Endodont. Cei care n-au aparatura la cabinet (microscop cu specialist) vor indica scoaterea maselei. Am patit eu, la 5 cabinete. Am ajuns la endodont, si endodontul a recuperat-o. Contra cost, bineinteles. 700 ron. Daca se scotea, osuul se subtia in doua luni, si trebuia implant inainte sa se subtieze. Un implant necesita mult efort (la durere) din partea ta, pentru ca se vindeca in 5-6 luni. Si complet, costa 550 euro happy Sfatul meyu e sa incepi cu un endodont. Cine e specializat in endodontie, are la baza si meseria de dentist, deci iti va face plan de tratament si pentru celelalte probleme. Te vor trimite intai la o radiografie, pentru a vedea si starea dintilor in interior. Apoi... daca ai dintii departati (sui) va fi nevoie de ortodont, pentru a-ti pune aparat. Dar de obicei un cabinet dentar are mai multe sectii: Chirurgie cu implantlogie, ortodontie, medicina generala adica ce face orice dentist, si partea de estetica (fatete dentare bla bla) Itui recomand sanu-ti pui vreodata fatete si nici sa nu-ti albesti dintii. Deasemenea, cu cat te duci mai tarziu, cu tat costa mai mult. In principiu, fiecare cabinet are cam aceleasi preturi. Daca la unul e cu 50 lei mai putin ceva, un alt serviciu va fi cu 50 ron mai mult decat la altii, deci tot acolo ajungi. E detul de scump, oricum. Sa nu mergi la cabinete unde ai vazut reclama la tv, ca te rupe. Deci cauta pe google in orasul tau medic endodont, si de acolo ala stie. Cauta, desi sunt mai rari astia. Abia daca iti spune endodontul ca trebuie scos ceva, sa-l crezi. Unii colaboreaza intre ei, de exemplu daca endodontul nu a facut un master/curs in ortodontie (indreptare dinti) si tu ai nevoie, sigur are colaborare cu cineva si te trimite.

| Sav_Alexandru_1990 explică (pentru Sonia822):

Am ajuns la life Dental Spa. Chiar sunt pălăria jos cei mai buni. Da ma costa peste 25000 lei sa îmi refac dantura ca trebuie adiție se os și am gingia inflamata și toți dinții sa le scoată nervii sa pună coroana peste bla bla. Anyway mersi mult de sfat și chiar a fost un sfat bun și îți mulțumesc enorm!

| Sonia822 a răspuns (pentru Sav_Alexandru_1990):

Mergi la un cabinet normal, nu la d-astia cu reclama la tv. 10 secunde pe tv coste peste 25.000 ron, costurile se regasesc in tarifele pacientilor. Mergi la un cabinet de cartier, nu la lanturi de lux, unde clientii vin cu bolizii si avionul particular

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La orice medic stoma.

| Sonia822 a răspuns:

Uite si o lista de pretur, orientativa pe Bucuresti. Aici cam asa au toti. La implant, sa intrebi daca e cu tot cu bant si coronita, si manopera. Pt ca daca e mai ieftin de 500 euro, peste 5-6 luni, cand se vindeca, o sa-ti mai ceara bani pentru a termina implantul. Dar sper sa nu ai nevoie, asa ca du-te urgent cu ce ai. Unii au prima consultatie gratis, la altii e contra cost. La prima consultatie iti va evalua dintii, iti spune un cost estimativ pe problemele care le ai, si apoi te trimite la radiografie (75 ron)
mplanturi dentare Tag / buc 500 eur
Implanturi dentare AlphaBio / buc 500 eur
Capă de vindecare gingivală 100 ron
Bont protetic metalic 100 eur
Bont protetic zirconiu 150 eur
Bont protetic custom 200 eur
Sinus Lift intern – manopera 350 eur
Sinus Lift extern – manopera 500 eur
Sutură 40 ron
Adiție os / 1g / flacon 150 eur
Tratamentul abcesului parodontal (incizie și drenaj) 65 ron
Tratamentul aftei bucale per sedința 25 ron
Tratamentul gingivosomatitelor per ședință 30 ron
Chiuretaj gingival per dinte / radacină 30 ron
Chiuretaj în câmp închis per dinte / rădăcină 40 ron
Chiuretaj în câmp deschis (lambou) per dinte / rădăcină 100 ron
Operatie cu lambou per dinte 200 ron
Gingivoalveoloplastie per dinte 200 ron
Gingivectomie per dinte 150 ron
Extracție dinti temporari 80 ron
Extracție monoradiculari 100 ron
Extracție pluriradiculari 150 ron
Extracție molar de minte 250 ron
Extracție molar de minte inclus 450 ron
Extracție canin/ premolar inclus 450 ron
Extracție grad crescut de dificultate 400 ron
Extracție cu alveolotomie 250 ron
Sutură 30 ron
Tratament hemoragie post-extracțională 30 ron
Tratament alveolită post- extracțională 50 ron
Decapusonare 100 ron
Rezecție apicală monoradiculari 450 ron
Rezecție apicală pluriradiculari 650 ron
Coroană metalo-ceramică suprastructură pe implant 250 eur
Coroană zirconiu suprastructură pe implant 350 eur
Coroană ceramică bont custom 400 eur
Extracție rest radicular 150 ron
Incizie și drenaj abces 120 ron
Implant dentar Nobel/buc 1000 eur
Membrana colagen 200 eur