| razzy15 a întrebat:

Am si eu o problema. Aseara in timp ce dansam la o petrecere dansam chiar pe piciorul stang si cu cel drep putin ridicat si in acel moment mi-a pocnit genunchiul drep si am cazut pe jos de durere...Rotula este putin umflata si piciorul exact in partea stanga de rotula. Problema e ca nu mai pot sa calc de durere si de abia il misc. Mentionez ca, cele doua seri de craciun am fost cu colinda si am umblat mai bine de 7km pe jos si am doar 17 ani. Va rog daca stiti sa imi spuneti care e problema si daca ar trebui sa ma duc la doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Nu are legatura cu mersul pe jos, de la mersul pe jos poti face cel mult o febra musculara si, eventual o flebita, dar asta daca mergi mult timp pe jos distante lungi. Ai facut cel mai probabil o miscare mai fortata. E necesar sa mergi la medic pentru.o radiografie sau chiar un RMN (pt.articulatii), pentru ca la aceasta varsta este posibil ca de la lipsa de calciu sa-ti fi sarit rotula. Pe de alta parte, daca ai facut o miscare fortata, este posibil sa ai o luxatie sau o entorsa. Incearca sa nu pui piciorul in pamant, deci sa nu calci in el, pana nu mergi sa te vada un medic si daca s-a intamplat aseara, te sfatuiesc sa mergi maine la prima ora direct la urgenta. Nu neglija, pt.ca daca s-a intamplat asa dintr-o data. chiar daca iti va trece, se va putea intampla oricand atata timp cat nu stii cauza si nu o inlaturi. Sanatate!

2 răspunsuri:
| GoldVali a răspuns:

Daca e durerea asa de mare, neaparat trebuie sa mergi maine la medic sa-ti faca radiografie. Nu te baza pe ideea ca nu e nimic grav, pare destul.
sanatate!

| medicalmistery a răspuns:

Nu vreau sa te alarmez, dar nici o ruptura de ligamente nu este exclusa. Si eu m-am confruntat cu asa ceva. Sfatul meu este sa mergi la spital, la camera de garda. Iti vor face o radiografie si, eventual, un RMN. Apoi se va decide daca este necesar ghips sau doar o atela. Multa sanatate!