| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema de ma framanta de ceva luni.
Pe 25 aprilie am facut sex neprotejat cu prietenul meu insa a ejaculat afara. M-am panicat si a2a zi la cam 30 de ore am luat Escapelle.
Pe data de 2 mai am avut o sangerare abundenta care a durat 2 zile. Dupa care nu mi-a mai venit menstruatia in luna mai.(De pe data de 14 aprilie am avut ultimul ciclu pana pe 18. )
Pe 23 si 26 mai am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative amandoua.
In iunie am fost la ginecolog dar nu am spus de pastila de a2a zi. La eco a zis ca nu e nimic in neregula, doar un chist pe un ovar, dar nu e grav si mi-a recomandat Duphastone ca sa declansam ciclul.
Insa tot sunt ingrijorata pentru ca nu a spus nimic de o sarcina.
Pe 13 iunie am facut alt test de sarcina si a iesit negativ si dupa imediat mi-a venit menstruatia.
Acum pe 2 iulie am avut niste pete de sange care au durat vreo 6 zile, nu curge ca o menstruatie normala, doar cand merg la toaleta.
Inca poate fi vorba de o sarcina cu menstruatie? Sau sa fie tot efectul pastilei luate atunci? Chiar nu am liniste de atunci..Ma gandesc ca poate a fost prea devreme sa se vada o sarcina la eco.
Precizez ca eu nu am ciclul regulat si inainte sa-mi incep viata sexuala am mai avut luni in care nu-mi venea, dar acum sunt panicata din cauza unei posibile sarcine. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Una dintre efectele adverse ce se manifesta dupa administrarea pasilelor contraceptive este si aceasta dereglare foarte puternica a ciclului menstrual in urmatoarele 6-9 luni de dupa administrare.De asemenea aparitia acelor sangerari neanuntate si cu durate si consistente total imprevizibile.Lipsa menstruatiei din luna mai este urmarea acelei pastile "blestemate" care nu se administreaza asa aiurea decat doar la indicatia medicului ginecolog.Deoarece tu nu ai fost deloc in pericolul de a ramane insarcinata hormonii din acea pastila ne avand asupra a ce actiona au inceput sa actioneze haotic in organismul tau. Menstruatia din iunie chiar si cantitativ redusa nu putea sa tina 6 zile daca era vorba de o menstruatie falsa peste o sarcina.Consider ca NU ESTI INSARCINATA dar pentru linistea ta fa o analiza de sange prin care sa se determine daca in organism exista sau nu hormonul de sarcina hCG care este produs doar de placenta.Este cea mai precisa metoda de testare al carui rezultat nu poate fi niciodata gresit. Costa in jur de 40 de lei si il poti face la orice laborator de analize medicale. Rezultatul seprimeste in max 24 de ore. Multa sanatate.