| anonimusus1 a întrebat:

Am si eu o problema destul de grava, de 3 saptamani tot am diaree, dar de luni pana miercuri in fiecare saptamana am luat un tratement cu niste boabe date de la doctor si diareea a disparut, dar in fiecare duminica seara aparea iar.Credeti ca poate fi diaree cronica? Trebuie sa mentionez ca nu trebuie sa merg la baie mai mult de 2-3 ori pe zi.Astept niste sfaturi si remedii de la voi! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ancadragutza a răspuns:

Nu stiu sigur ce sa iti zic stiu ca poate sa fie enterocolita sau diaree infectioasa daca nu ai febra si infectie cu salmonela daca ai febra si greata.dar daca iesi doar de 2 3 ori pe zi inseamna ca nu-i diaree si e vreun aliment care iti deranjeaza stomacul.
nu mai lua atatea tratamente de la tot felul de doctori ca ei atat stiu doar sa scrie niste pastile.cand te simti deranjat la stomac bea ceai d menta sau rontaie 2 boabe de cafea sau mananca niste banane coapte orez fiert
sper ca ti-am fost de folos

| thalyslly a răspuns:

Poate ai paraziti! giardia
si eu am avut aceeasi problema pana mi-am facut un examen copro si acum mi-am revenit
poate sa fie si colon iritabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Daca diareea este de cauza infectioasa ar trebui sa manifesti febra, stare generala proasta, posibil stari de greata sau de varsaturi sau scaunele au o coloratie diferita. In cazul asta tratamentul este diferit in functie de germen, in mod normal tratementul se incepe cu fluorochinolone gen: norfloxacina, ciprofloxacina pana la aflarea rezultatului antibiogramei.
Daca infectia este data de Escherichia coli- se poate continua tratamentul cu florochinolone
Daca este infectie cu campylobacter jejuni- macrolide claritromicina
In gaz de giardioaza- metronidazol
Salmonella, Shigella- cotrimoxazol
Insa tratamentul este stabilit de medic in urma rezultatului antibiogramei, pana atunci poti folosi furazolidon- are un spectru pe bacili gram negativi si pe unele protozoare(giardioaza) deci ar fi de folos.
Daca diareea nu este infectioasa poti lua loperamid(imodium) ca sa scada numarul de scaune si smecta ca sa produca o ingrosare a scaunului-DAR DIAREEA NU TREBUIE SA FIE INFECTIOASA.
Diareea poate sa fie cauzata si de un dismicrobism intestinal datorita folosirii de antibiotice cu spectru larg: gen tetraciclina, doxiciclina sau ampicilina. In cazul asta niste probiotice ar fi de folos gen Linex sau Eubiotics.
ca ceaiuri poti incerca ceai: de menta, afine, coacaze, catina cu afect antidiareic.
trebuie sa eviti alimentele bogate in carbohidrati gen: paste cartofi, datorita continutului in glucide.
Daca pierzi mult lichid prin scaun implicit pierzi si o cantitate insemnata de minerale, este recomandat sa bei cat mai multe lichide, supe sarate, ceaiuri ca sa suplinesti pierderile atat de apa dar si de minerale.
Insa medicul ar trebui sa iti ofere mai multe informatii, daca diareea este de lunga durata ar trebui sa faci niste analize.