| NerdyLlama527 a întrebat:

Am si eu o problema destul de grava si am nevoie de un sfat. Cand a inceput vacanta de vara am suferit o insomnie care in timp a dus la o mare dereglare in programul meu de somn. Inainte obisnuiam sa ma culc la 12-1, ma trezeam la 9-10 si ma simteam bine, dar acum nu mai pot sa adorm inainte de ora 5 si ma trezesc la ora 13 foarte greu cu dureri de cap sau greata. Am incercat sa revin treptat la vechiul meu program, dar nu am mers. Am incercat sa ma culc la 1:30, dar m-am trezit la ora 6, dupa care iar nu am mai putut sa dorm o ora si dupa ce am adormit m-am trezit din nou la 13. In curand voi incepe clasa a 11-a si voi avea orele de dimineaţă, iar un astfel de program de somn m-ar distruge foarte repede. Ce as putea sa fac sa imi revin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adrian1555 a răspuns:

Te invat eu ceva ce merge 100%
Eu de obicei numai la 5-6 ma culc chiar si 7-8
De exemplu cand se face 5 dimineafa in loc sa te bagi la somn, ramai treaz/ă
Gen stai treaza pana a doua zi, si incearca sa rezisti pana la ora 10 seara, pentru ca daca stai atata timp, garantat cum te ai pus in pat ai adormit
De retinut sa iti ocupi ziua cat mai mult
Cu prietenii afara etc
Numai sa nu stai undeva pe un pat sau scaun a adormi
Asa am facut eu anul trecut la scoala in ora de specialitate?

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Poti sa iti reglezi somnul cu melatonina.
Cu 20 minute inainte de ora pe care ti-o propui pentru somn, iei 5mg. melatonina, faci liniste si intuneric, mai ales fara ecrane, inchizi telefonul si te culci. Chiar daca nu merge la inceput, nu te misti din pat si insisti sa te pui la somn. Cu perseverenta vei reusi.