| Yonutz22 a întrebat:

am si eu o problema, ma numesc Ionut, am 15 ani, 1, 74 m si 50 kg (dupa cum observati din kilograme sunt prea slab pentru varsta mea) ce as putea sa fac ca sa cresc in masa musculara, un antrenament pentru sala cu alimentatie si niste recomandari, as vrea sa stiu, daca ma duc de la varsta asta la sala, s'ar putea sa nu mai cresc in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PorumbaDianaMagdalena a răspuns:

Eu te-as sfatui altceva mai simplu(din punctul meu de vedere).Sa mananci glucide, lipide, calciu, vitamine fiindca daca nu mananci calciu o sa ai scaderi mari de calciu.Si..ideea cu sala, doacamdata nu.Cam pe la vreo 18 ani.

| Yonutz22 explică (pentru PorumbaDianaMagdalena):

Si daca as incepe sala de acum? As putea avea probleme?

3 răspunsuri:
| Bogdind22 a răspuns:

Salut, eu iti vorbesc din propria experienta, de la varsta de 12 ani am inceput sa practic Haltere, un sport despre care se spune ca ramai mic si etc. Eu te-as sfatuii sa incepi sa mananci legume, si protenie ( oua, rosii, castraveti, mango, soia, piept pui, pulpe pui, etc ) toate cu cat mai putin ulei, incearca sa eviti sucurile si chipsurile si chestiile astea nesanatoase, pentru o crestere cat mai ferma si mai sanatoasa a masei corporale si musculare, nu iti fa griji pentru crestere, daca ai grija si esti atent la pozitia coloanei vertebrale in timpul antrenamentului nu vei avea probleme, multa bafta si sper ca ti-am fost de folos. Funda? big grin

| Yonutz22 explică (pentru Bogdind22):

Dau funda, dar te rog sa-mi raspunzi la o chestie... zici ca ai practicat haltere, aveai un program anumea? sau cum faceai?