| Catalin_Lacatus_1999 a întrebat:

am și eu o problema medicala, de un timp am o lipsă de aer și din 3 in 3 zile sunt tot la camera de urgenta. Am făcut analize și testul de covid 19 și totul e ok, au găsit ceva la plămâni și când l-am întrebat pe medic ce este mi-a spus că este ceva și am primit bilet de trimitere la boli pneumonare și acolo am primit un tratament timp de 3 zile cu miofilin și azitrox dar nu mi-a trecut, mai rău se agravează, ce ar putea fi? (unde as mai putea merge)
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu te speria ca nu e nimic grav. Si doctorii de la urgente te-au trimis acasa si au spus ca nu ai nimic pentru ca aproape zilnic vin cazuri de genul la urgente, adica cu simptome de anxietate si doctorii nu au ce sa le faca pentru ca ei fizic nu au nicio boala

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"unde asi mai putea merge"

- categoric incă odată la "la boli pleumonare"

| Catalin_Lacatus_1999 explică (pentru sierra1):

De fiecare dată când merg la urgente imi da drumul acasă, și îmi spune că nu este nimic grav

| sierra1 a răspuns (pentru Catalin_Lacatus_1999):

Dacă medicul zice așa, cine suntem noi - bieți absolvenți de gimnaziu - să zicem altfel?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

In istoricul familial au existat cazuri de astm bronșic? Adică, mama, tata, bunicul etc au avut probleme respiratorii?
Eu te-as sfatui sa te duci și la un medic alergolog să vezi ce zice si el. E posibil să ți se facă un test simplu de spirometrie→ http://www.arcadiamedical.ro/......pulmonare/

Sănătate și respiratie usoara!

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai cum adica ti-a spus ca ai ceva la plamani si tu nu stii ce? De ce nu ai intrebat sau nu ai citit ce a scris el? Ai purtat mult timp masca. Au fost cazuri de insuficienta respiratorie la persoanele care purtau masca ore intregi si unele au ajuns chiar cu probleme pulmonare la spital...

| Catalin_Lacatus_1999 explică (pentru Furnicuta000):

Am întrebat dar era un doctor mai bătrân care mă lua cu "Ma" și când l-am întrebat mi-a spus că nu am nimic grav pot sa merg acasă și să nu-mi fac griji mi-a dat o rețetă și cam atât.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Catalin_Lacatus_1999):

Aa pai daca a zis ca nu e nimic inseamna ca cel mai probabil e pe sistem nervos. Senzatia de sufocare e un simptom foarte comun al atacurilor de panica si anxietatii in general. Deci fizic nu ai nimic. Intra pe grupuri de anxietate si o sa vezi alte sute de persoane cu aceleasi simptome

| Catalin_Lacatus_1999 explică (pentru Furnicuta000):

Mulțumesc mult.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Catalin_Lacatus_1999):

Nu te speria ca nu e nimic grav. Si doctorii de la urgente te-au trimis acasa si au spus ca nu ai nimic pentru ca aproape zilnic vin cazuri de genul la urgente, adica cu simptome de anxietate si doctorii nu au ce sa le faca pentru ca ei fizic nu au nicio boala