| anonim_4396 a întrebat:

Buna Tpu.Am si eu o problema.Pentru inceput trebuie sa specific ca sunt o persoana uneori retrasa, desi imi schimb starile foarte repede, si nu prea imi place sa intru in contact cu alti oameni ( de exemplu : daca cobor scarile si o persoana urca eu fac cale intoarsa si astept sa plece ).Nu am o perspectiva foarte buna fata de viata si uneori ma plictisec de ea.Singurele motive pentru care nu imi eau viata este faptul ca nu e dreptul meu si nu vreau sa ii fac pe cei dragi sa sufere.Ma cert mai mereu cu parintii si cateodata cand ma enervez rau imi bag unghiile in mana sau alte obiecte ascutine ( nu imi provoc rani greve cel mai rau zgarieturi).Am invatat sa imi controlez durerea deci de obici nu ma doare.Acum au inceput sa se intample lucruri destul de ciudate.Sunt obisnuita sa gandesc lucruri aiurite dar de ceva timp cand ma gandesc la ceva pe neasteptate zic in minte o propozitie care nu are legatura cu mine sau ceva ce cunosc eu.Inafara de asta tot aud voci sau sunete care apar in fiecare vara si la inceputul toamnei dispar.Asta vara auzeam un caine cu un lant la gat in urma mea, diferite voci care vorbeau intre ele sau cu mine intr-o limba necunoscuta si alte sunete.Mai nou am aflat ca vocile stiu romana si chiar numele meu.Cel mai mult m-a strigat o voce de femeie.Niciodata nu mau strigat cu ura ba din contra odata cand mergeam cu bicicleta pe un drum cu multe gropi si eram sa cad vocea aia de femeia m-a strigat ingrijorata.Si inca ceva odata iarna noaptea mama s-a trezit si a vrut sa plece pana afara eu eram in pat treaza si m-am uitat catre geam unde am vazut-o pe mama trecand holul iar la cateva secunde am vazut-o iar de data aia mai clar.Sa mai intamplat sa vad cateva lucruri cu cateva secunde inainte dar doar iarna.Acum sincer am vorbit cu parinti pe tema cu vocile si dupa ce am reusit sa ii fac sa ma ia in serios sau cam speriat.
Deci intrebarea este :
Sunt nebuna sau ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Nu,nebuna în niciun caz. Nu ești o problema pentru societate. Când le vei face probleme părinților sau celor din jur, atunci ei te vor considera nebuna dar tu ești fix crea ce vrei sa fi, așa cum și ei sunt ceea ce doresc sa fie. A venit vreodată sa te întrebe cineva în toată viața ta pe tine cine sunt ei? Mai bine ca tine nu te cunoaște nimeni. Nici tu nu te cunoști pentru ca încă nu te ai format. Ce e cel mai rău este ca dacă te iei după lume,nu te vei mai cunoaște vreodată. Încetează sa asculți păreri și așteaptă sa crești. Te vei forma și te vei cunoaște apoi vei arata lumii fix ceea ce dorești tu sa vadă. Dacă vei vrea sa fi o nebuna, vor vedea nebunia ta. Dacă vei vrea sa vadă o femeie desteapta și puternica, asta vor vedea. Trebuie sa ai încredere în tine! Cum? Pai e prea simplu! Te ferești de lume nu pentru ca nu ai încredere în ei, ci nu ai în tine. De ce? Încă nu știi ce sa le arăți, nu știi ce este cu tine. Tu ești un copil în formare. Ei asta văd acum. Nu te văd ca pe o ciudățenie. Tu urmărești acum sa te formezi, nu te analizezi sa vezi cum ești ca încă nu ești gata! Revenind la încredere, cu voința, îți vei da seama în viața ca,într un final, contează doar cum te vezi tu și cei apropiați tie, nu restul căci aia doar își dau cu părerea și pleacă. Își lasă amprenta doar dacă tu pui botul la ce spun ei. Asta se va vedea, bineinteles. Vor observa ca Iti pasa și vor continua. Dar nu e vina lor ca Iti zic...E VINA TA CA ITI PASA! Tu alegi sa Iti pierzi timp și energie trăindu ți propria viață așa cum vor alții sa o trăiești. Când îți vei da seama ca în viața doar tu Îți permiți sa te critici, va fi suficient. Pana atunci lasa prostiile cu fuga și alte alea. La vârsta ta, nu e nimic ieșit din comun. Nu fugi de lume ca ei nu ar avea cum sa rada de tine, nu ești om în toată firea, încă ai de învățat. Și în loc sa te chinui gândindu te la ce au dreptul sau la ce voci se mai aud pe strada sau la cât de ascuțite sunt unghiile tale, trăiește ți copilăria și fii gata sa primești adolescenta în viața ta! Nu uita de invatat! O femeie de succes este o femeie desteapta și puternica (sigura pe ea, nu se întoarce după cum bate vantul). Așa vreau sa devii! Ai tot timpul! Începe de azi! Spor!

2 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ar putea fi un inceput de schizofrenie...

| Alexia079 a răspuns:

Si am uitat sa precizez ca peste o luna si ceva implinesc 12 ani.Nu stiu daca e important totusi.