| Marian_David_1994 a întrebat:

Am și eu o problema sunt băiat am 14 ani și mai demult de vreo 2-3 ori mi s-a blocat gatul pe partea dreaptă și nu puteam să mă întorc cu capul in partea aceea deoarece mă durea. Problema a trecut după 1-2 zile.
Azi, de dimineață mi s-a blocat iarăși așa că îmi puteți spune ce ar trebui sa fac că sa îmi treacă până mâine dimineață.
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

E un torticolis. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa faci exercitii cu gatul. Sa il indoi in limita durerii in partea in care nu poti, si sa incerci exercitii progresive pana isi da drumul. Poti sa te ajuti si de geluri cu efect incalzitor, tot felul de gheare (gheara ursului, de exemplu) sau orice de la farmacie, insa mai importante sunt exercitiile. Si nu forta.

| Andra22222 a răspuns:

Buna seara. Am avut aceeiasi problema lunile trecute. Blocajul acesta se numeste "torticolis" si este din cauza ca ai dormit stramb sau te-ai rasucit cumva cu gatul si ti s-a întors /rasucit o vena din zona gâtului, poti sa iei un gel pe care sa-l aplici de la farmacie, si fă exercitii incet, invarte capul usor. Pana vena revine la locul ei.
Multa sanatate.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andra22222):

E vorba de muschiul sternocleidomastoidian care ramane "blocat", nu o vena. Insa restul raspunsului e foarte bun.

| Aly112233 a răspuns:

Iti spun eu da daca tu dormi cat mai comod in noaptea aceasta iti va trece pana maine. Si eu am patit -o, nu este grav. De obicei apare cand dormi cu capul intr o parte prea fortat.

| criucel a răspuns:

Pai, incearca sa iti misti gatul si daca durerea persista viziteaza un medic. Incearca sa nu dormi pe o parte, ci doar pe spate.