| bLoNnNda a întrebat:

am si eu o problema. urinez des dar foarte putin, uneori doar cateva picaturi si ma ustura ingrozitor.Am mai avut problema asta si am fost la ginecolog. e o infectie urinara, stiu asta, atunci am avut tratament cu injectii si supozitoare. Stiti ceva tratamente cu ceaiuri sau pastile? sau ceva care sa ma ajute macar sa nu ma mai usture:-s folosesc si crema lomexin dupa fiecare dus, dar ma lasa pe moment, in cateva zile reapare.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Iar pentru candida in paralel cu crema spala-te 3 zile consecutiv cu bicarbonat de la farmacie, se i-a 2 linguri se dizolva in 2l apa calda si apoi te speli cu ea acolo, + bagi in irigator daca ai asa ceva si te speli 3 zile la rand seara cu solutia asta si te scapa. Apropo vb din experienta nu din auzite matusa mea este ginecolog de la ea am luat acelasi tratament pentru prietena mea si a scapat in 2 zile

9 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Iti recomand sa bei cat mai mult lichid in fiecare zi (chiar si bere). Consumul de lichid "spala" rinichiul si caile renale si nu lasa sa prolifereze infectia care banuiesc ca o ai. Bea ceai de musetel, ceai diuretic, ceai de cozi de cirese, de coada soricelului (in loc de apa, 2 l/zi minimum). Ceaiurile aste sunt si dezinfectate si diuretice, adica omoara agentii cauzatori ai infectiei si favorizeaza o buna ciculatie a lichidului prin caile renale ginecolog ai fost si nu ti a gasit nimic problematic; consultasi un urolog, a el este medicul specialist in stare sa iti rezolve problema. Sanatate maxima iti doresc!

| Azµre a răspuns:

Ceea ce ai tu se cheama cistita, infectie a tractului urinar in cazul tau ca faci pipi des si te ustura ar fi bine sa faci tratament cu un flacon de Ciprinol 500 Mg care il iei la 12 ore. Treaba cu lomexinul este pentru scurgeri si anume pentru candida, Candidoza, cel mai bun unguent este Clotrimazol sau Nizoral iei si iti dai acolo. Te sfatuiesc fugi acu la farmacie si i-a un FLACON DE CIPRINOL 500MG si incepe tratamentul.

| Azµre a răspuns:

Ti-am trimis o felicitare cu ceva date in ea pentru ca nu pot trimite mesaj ca inca sunt junior pe site. ma contactezi si iti explic mai multe

| mixxjim a răspuns:

Deci pina luni, cand musai te duci la medic:
cand am avut nevoie, extern eu am facut un fel de "infuzii" daca pot spune asa de musetel, adica intr-un lighean am pus ceai de musetel mai concentrat fierbinte si m-am asezat deasupra ligheanului (evident fara panty) infasurata cu un prosop sa nu se imprastie aburii prea repede si am stat asa pina s-au terminat aburii. faci de cate ori poti pe zi, numai sa nu faci acum infuzia si pe urma sa iesi afara ca mai rau iti face, faci infuzia si te bagi in pat la caldura. in mod normal ar trebui sa se simta o ameliorare foarte repede, dupa 1-2 proceduri. in paralel ataci si pe intern cu ulei de oregano - "Oregano Oil, are un puternic efect de eliminare a unui spectru larg de ciuperci (inclusiv Candida) si bacterii. In mod similar, este eficient împotriva parazitilor interni si a virusilor". uite aici descrierea completa, sa ai grija sa nu ai diabet sau ulcer http://www.cali.ro/95-oregano-oil-ulei-volatil-de-oregano.html. Dar repet, astea numai pina luni, cand te duci la medic la prima ora si ar trebui sa-ti faca niste analize ca lumea si o antibiograma sa vada ce antibiotic sa-ti dea, ca altfel poti sa faci si candida in plus, si uite-asa... Eu in locul tau nu as mai folosi crema si ce mai folosesti tu daca nu te ajuta. multa sanatate, ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ginecologul te scapa.

| ClaraB a răspuns:

Nu te mai trata dupa ureche!
la doctor cu tine, investigatii de specialitate si tratament ca se poate agrava!

| YayuK a răspuns:

Ai cistitahappy Este o afectiune urinara. Ia antibiotic odata la 6 ore, timp de 3 zile si tine ceva cald pe burtica. Iti va trece

| bLoNnNda explică:

Am auzit si ceva de spalaturi cu bicarbonatthinking dar, tot din auzite bicarbonatul ar creste riscul de a ramane insarcinata mai usor. suna aiurea avand in vedere ca multe femei doresc sa ramana insarcinate si nu reusesc, daca ar fi bun bicarbonatul probabil l-ar folosi si ele.

| bLoNnNda explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri:*:*