| andreea350dum a întrebat:

Bună TPU, am şi o nelămurire. Din luna August şi până acum în prezent folosesc anticoncepţionale ca tratament pentru vindecarea chisturilor ovariene, tratament dat de medicul meu ginecolog, în toate aceste luni făceam pauza de 7 zile între folii în care îmi venea ciclul, însă luna aceasta am avut ciclu în pauza de 7 zile pe data de 15.11 şi m-a ţinut până pe 22.11. Iar pe 21.11 am început următorul blister de anticoncepţionale însă pe data de 23 sau 24 am uitat să iau pastila şi am luat-o în următoarea zi pe 25 şi azi pe 26 m-am trezit cu o mică sângerare. Adică practic acum 5 zile doar ce am terminat ciclul şi azi îmi vine iar? Ce se întâmplă? Din cauza că am uitat o pastilă să iau m-am dereglat sau care ar fi cauza? Vă rog mult să mă ajutaţi cu un sfat că momentan mi-e greu să ajung la medicul ginecolog, mulţumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul te poate ajuta, fă tot posibilul sa ajungi la el este mai importanta sanatatea ta decat orice altceva ai avea de facut care nu este asa urgent. Ce varsta ai?

| andreea350dum explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar nu înţeleg de la ce să sângerez iar, doar pentru că am uitat o pastilă să i'au?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andreea350dum):

Poate, dar numai medicul stie exact cauza, noi mergem pe presupuneri poate ca din cauză ca ai uitat sau poate ca ai dereglari hormonale care dau aceste mici sîngerari, daca nu poti ajunge la medic măcar suna l si poate te va ajuta prin telefon.

| andreea350dum explică (pentru CristiDinBucuresti):

La medic nu pot ajunge fiindcă nu îmi ajung banii momentan iar dacă întreb spune să vin la el. Nu mă ajută cu nici un sfat, aşa ar fi normal

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andreea350dum):

Si cît te costă sa mergi la el, nu te pot ajuta părintii? Sau rudele, este foarte important sa te vada medicul, esti din Bucuresti?

| andreea350dum explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt din Bucureşti, sunt din Constanţa iar părinţii mei sunt din Slobozia şi nu au cum să mă ajute momentan

| andreea350dum explică (pentru CristiDinBucuresti):

În jur de 100-150 unde merg eu

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andreea350dum):

Am inteles, alta solutie in afara de medic nu ai, ce varsta ai? Multumesc

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andreea350dum):

Multă sănătate

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar cînd ti ai facut cont pe TPU ai scris ca esti din Bucuresti.

| Catrice a răspuns:

Nu trebuie neapărat să fie ciclu, poate fi o sângerare între cicluri.

| andreea350dum explică (pentru Catrice):

Dar n-am mai avut niciodată de 5 luni de când folosesc AC, se poate să am sângerarea azi că am uitat să i-au pastila acum 2 zile? Asta ar putea fi cauza? De sarcină nu cred că are cum să fie vorba

| Catrice a răspuns (pentru andreea350dum):

Nu e regula sa apară lunar, plus că dacă apare, se întrerupe sau schimba tratamentul.
Se poate sa fie o dereglare din cauza pastilei lipsa ori deja apar efecte secundare de la AC.