| Andreeaa245 a întrebat:

Buna TPU am strunga intre dinti si as vrea sa am dintii normali ca toata lumea isi bate joc de mine! Am purtat aparat dentar mobil acum cativa ani si nu s-a reparat nimic! Daca as purta aparat fix credeti ca mi s-ar repara defectul asta? Cat ar costa aparatul fix? Dau fundaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Daca vei purta aparat dentar se rezolva sigur, pentru ca pentru asta e facut. Un aparat dentar sus costa 500 de euro (nu cred ca o sa gasesti mai ieftin), deci sunt o multime de bani. Isi face garantat efectul. Insa, ca s pui aparatul ai nevoie de o consultatie la un doctor ortodont, nu la un dentist. Orotodontul se ocupa de alinierea corecta a dintilor si iti va spune de ce fel de aparat ai nevoie si daca ai nevoie si jos si sus (impreuna costa 1000 de euro). Aparatul dentar fix rezolva toate problemele de aliniere a dintilor, dar nu toti si-l pot permite. Plus ca e greu de intretinut, e multa munca...

| costy20br a răspuns:

Ai mai multa incredere in tine nu te lua dupa ce spun altii, parca am fi o stana de oi si ce face una gata, hop si eu.