| TheLastCookie a întrebat:

Am un spin in degetul mare de la picior. Ma doare extrem de tare cand ating degetul. Nu stiti cum as putea sa il scot usor si fara sa ma doara asa tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Vi003 a răspuns:

Daca n-ai ajuns la doctor, ca si asistenta poate sa o faca, pune pe cineva sa ti-l scoata prin stoarcere, intr-un fel anume, sau cu penseta de sprancene pe care ai sters-o cu spirt. Vezi ce faci! Chiar, n-ai o asistenta prin vecini?

| iulian1302 a răspuns:

In acest caz este recomandat sa mergi la un medic sa iti scoata acel spin pentru ca daca nu este scos in totalitate este posibil ca degetul sa se infecteze si sa apara alte complicatii. Daca mergi la medic este posibil sa iti dea degetul cu sprey anestezic care o sa iti anestezieze degetul si nu vei simnti mai nimic in momentul in care medicul o sa iti scoata spinul.

| TheLastCookie explică:

Am rezolvat, nu a fost atat de greu. Pentru ca era mic (dar sincer era prima data laughing ) l-am scos singur cu un ac cu spirt. Multumesc oricum de sfaturi. big grin

| cristinaaaahh a răspuns:

Du-te la doctor stie el ce sa ți faca