| SmileAgain a întrebat:

Am un viciu destul de enervant : cola. Doar ieri am baut vreo 3 flacoane de cola din cauza supararii. Uneori din cauza stresului si a tristetii beau foarte multa cola. straight face. Cum as putea sa scap de acest viciu? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JeSuisAnonyme a răspuns:

Buna!

1. Uita-te pe spatele cutiilor la ce contine, inainte de a te lasa trebuie sa fi constienta de cat de periculoase sunt, si ce contin.

2. Nu te lasa dintr-o data! Poate sa iti afecteze sistemul nervos dar si sistemul fizic, pentru ca ti-ai obisnuit stomacul cu Cola.
Fa-ti un plan;
I zi - 2 sticle de cola
II zi - 1 sticla de cola
III zi - jumate de sticla de cola
IV zi - nimic

3. Intr-e timp ce incerci sa renunti la Cola, incearca sa bei si alte bauturi (fara gaz ar fi bine).
Mai poti sa bei cola si dupa ce te lasi insa cand mergi sa cumperi NU lua la sticla ci la doza, e mai mic gramajul.

happy Sper mult ca te-am ajutat! :bd

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Păi,şimplu...Apăcă-te de Fanta sau Energizant cu whisky!

| Leocerba a răspuns:

Floare la ureche: elimina tristetea si stresul si n-o sa mai ai de ce sa bei cola.

| loveyouschatz a răspuns:

Cola duce la diabet zaharat. Acum esti tanar/a si nu ti cont, dar mai tarziu poate o sa regreti

| ellutza a răspuns:

Eu beau 2 litri pe zi minim, de aproape 8 ani. Deocamdata sunt bine.

| doctorandus a răspuns:

Bea Cola Zero/Light. Nu ingrasa.

| HoneyPot a răspuns:

Apuca-te de bere.

| mrBean008 a răspuns:

L.O.L. ai auzit de acel lucru numit vointa? cu ea poti sa te lasi de multe lucruri! daca banuiesti ca ai o problema(chiar ai) ar trebui sa te poti descurca singura.atunci cand un coleg a avut mai probleme cu fumatul (era dependent) s-a lasat din vointa! incearca, nu costa!

| silviutzu17 a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa le spui parintilor...

| Alexandra0797 a răspuns:

Si eu am exact acelasi viciu exact ca tine si cauzele la fel nnu ai ce sa faci decat sa te abti

| Delly98 a răspuns:

Nu mai cumpara cola laughing. Sau ...incearca altceva mai sanatos...Granini big grin

| JeSuisAnonyme a răspuns (pentru Delly98):

Granini nu e prea sanatos. straight face