| Farcaș_Lore_2001 a întrebat:

Am varsat de vant/varicela si vreau sa va pun niste intrebari.
1.Cat dureaza pana ma vindec complet?
2.E normal ca bubitele mai mari de pe fata sa aiba in urma lor mici umflaturi ale pielii?
3. Daca nu ma scarpin deloc pot sa imi ramane semne, mai ales pe fata?
Multumesc! P.s. sunt foarte panicata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedLife a răspuns:

Dureaza cam 7-10 zile.Da e normal caci dupa cateva zile apar niste cruste si sa nu te scarpini, caci semnele apar doar daca te scarpini si sa stii ca raman semele. Pana apar crustele sa stai in casa, iar dupa ce apar incerci sa faci miscare, iar daca ai frati sa intrerupa si ei scoala, caci probabilitatea e foarte mare sa faca si ei si sa nu raspandeasca si ei. In rest nu te panica si mai consulta-te si cu medicul de familie caci trebuie sa stie si el de tine. Cat esti copil trebuie sa existe aceasta relatie medic-pacient.

| Farcaș_Lore_2001 explică (pentru MedLife):

Mersi, dar nu poti sa imi dai din întâmplare niste link-uri la cum ar trebui sa arate buitele dupa ce ai facut crusta. Nu m.am scarpinat deloc pentru ca imi e frica! Iar pe obraz e cea mai mare bubita! Si as vrea sa stiu cum ar trebui sa arate crusta.

| MedLife a răspuns (pentru Farcaș_Lore_2001):

Vezicule sunt atunci cand prezinta likid in interior, iar cruste sunt atunci stratul exterior se intareste