| OvisOvidiu a întrebat:

Buna TPU as dori sa dezvalui si eu o problema cauzata de ( chiar nu stiu)
Poate ma puteti ajuta si pe mine cineva!
Din data de 5.10. 2012 nu mai stiu ce este cu mine pur si sinplu simt ca totul se darama in jurul meu. ca nu mai are rost sa traiesc ca nu mai pot sa scap de ingrijorarea, spaima, deznadejdea asta ce este in mine
Poate o sa va para prostesc sau o sa radeti la un moment dat dar simt ca si cum nu as mai fii eu
Eram altfel imi placea viata eram activ pana in data respectiva marcata mai sus...
Nu stiu daca chestia asta e bazata pe psihicul meu. dar imi este teama de amnezie...
Eu fiin putin mai sensibil am o cunostinta care sufera de amnezie. si parca dintr-o data mi-a venit ( bai frate oare nu o sa fac si eu amnezie?)
Si de atunci ma confrunt cu starea asta care nu o mai suport
Nici nu stiu cum sa o numesc e ca un discomfort mintal care nu mai am pace. nu mai trece odata si mentionez faptul ca sunt aproape 5 luni!
Inainte nu ma preocupa ( mintea) acum stau tot cu frica daca uit ceva? daca innebunesc? daca nu stiu ce
Aveam si o iubita. poate din cauza ca m-am despartit de ea?
Am suferit foarte mult. si poate mi-a marcat viata putin dar am doar 14-15 ani
La psiholog nu am fost... dar stiu ca, cand eram mic ma confruntam cu stari de anxietate, atacuri de panica stii voi despre ce vorbesc si care sunt simptomele.
La scoala -la scoala simt ca si cum ( de ce ma mai duc)? ca si asa nu o sa-mi mai intre nimic in minte o sa uit tot!
Vreau sa fac tot mereu aceleasi lucruri pe care le faceam inainte si ma preocup sa le fac tot mereu ca sa nu le uit...
Deci e grava treaba? Sau am eu o problema cu psihicul? Sau mai rau innebunesc? Astept pareri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| violetajustme a răspuns:

Stari de anxietate, atacuri de panica.
suferi de depresie si nu esti singurul stai linistit si eu am trecut prin asta si nu e placut deloc! trebuie doar sa privesti partea buna esti sanatos tun nu ti se va intampla. de ce sa uiti? daca era sa suferi de amnezie pana acum erai afectat, o poti capata si pe parcurs dar la tine nu este cazul, starile tale de discomfort de neliniste sufleteasca te duc cu gandul la tot ce e mai rau. asta e definitia depresiei-o stare de neliniste, de tristete profunda. de ea nu scapi niciodata, intodeauna te lovesti de ea, dar trebuie sa stii cum sa le controlezi starile...pentru asta trebuie sa vorbesti cu cineva de exemplu un parinte sau un psiholog.
am avut un moment care m-a marcat am suferit de depresie si am scapat de ea cu ajutorul parintilor, ma simteam pierduta,totul parca era inutil, ma simteam vinovata de orice, eram foarte stresata...dar multumesc Lui Dumnezeu m-a ascultat si mi-a dat puterea sa merg mai departe, cu toate ca aceste stari revin, tu invata sa le controlezi!

5 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Ai o depresie, si trecand peste toate pentru ca ai avut si stari de anxietate in copilarie, ar trebui sa mergi la un medic si sa faci mult sport.Trebuie sa iti ocupi timpul liber cu ceva care sa te detaseze de situatia asta, sportul este cel mai indicat.

| OvisOvidiu explică:

E ca si cum ma gandesc la ceva care nu pot sa-i dau de cap si iti creaza o stare foarte neplacuta in mine sad

| Raduuu95 a răspuns (pentru OvisOvidiu):

Incearca sa iesi cat mai des din casa, sa iti faci prietenii noi, sa comunici mai mult, iesi cu prietenii la un suc, la un club, distreaza-te!

| OvisOvidiu explică:

Credetima ca am incercat tot imi trece pe moment la scoala in spatii deschise la sport si asa mai departe dar nu imi trece de tot nu e asa de usor sa spui ca gata nu ai nimic aici e o chestie mai complicata pentru ca nu sunt bolnav! ca sa spun gata nu am nimic am o problema legata de minte si mintea asa cum bine stiti nu prea o putem controla noi
Am mai avut astfel de scapari dar nu durau doar in jur de 2-3 zile
Faza e ca o duc ca un om normal din puct de vedere fizic si psihic nu dau semne de schizofrenie sau cine stie ce doar discomfortu asta ce este in mine in mintea mea
Imi este teama ca ma pot schimba...imi este teama sa las toul in urma ( sa incep o viata noua) ma schimb... fara sa vreau
Ceea ce-mi placea atat de tare acum nu imi mai place si nu mi se pare normal nu stiu de ce...o.O

| OvisOvidiu explică:

Iar chestia cu sportul si iesitul in aer liber o aplic in fiecare zii dar nimic