| GDragon a întrebat:

Buna, TPU! As dori sa primesc niste informatii de la o persoana ce are cunostinte sigure in domeniu!
Datorita unei alimentatii haotice si a,, pasiunii" pentru bombe calorice am luat in greutate ceva kg.(din punct de vedere medical nu am probleme cu greutatea) Imi doresc sa slabesc si sa ma tonific, urmand o reteta care, din experienta altora a dat succes. De asemenea imi doresc ceva care sa aiba si un succesc cat de cat rapid. Ce imi puteti recomanda?
P.S: Ce parere aveti despre pudra de proteine? Ajuta la slabit?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctorRailgun a răspuns:

Regula nr.1
-masa: semnalul ingrasarii vine deja din papilele gustative, acolo corpul iti transmite cat este de dispus sa depuna, asadar lasa prostiile toti consuma in nestire ca idiotii tot felul de amestecaturi si tampenii ce se vand prin malluri sa fie masa cat mai variata samd ei asa vad problema; desi doftorii recomanda masa variata cica pentru vitamine iti recomand sa consumi acelasi tip de mancare de 4-5 ori/saptamana si in special doar mancare de baza adica paine, carne, cartofi si oua; rezultatele vor fi o sa ai pofta mai redusa de mancare pentru ca masa nu o sa fie bogata, dar corpul se perfectioneaza sa proceseze aceeasi mancare, de unde o sa ai o asimilare mai buna, grasime redusa (din cauza ca nu o sa mai mananci cu atata pofta) si apoi mai pui si un ban deoparte in loc sa arunci tot prin mall pe haleli scumpe (amestecate) si neproductive;
tot la capitolul masa, evita pe cat posibil mancarurile calde -pentru ca din cauza ca sunt mai apetisante incalzite iar provoaca corpului placerea mancarii si atunci ingrasa, regula generala este sa mananci in asa fel incat sa nu iti "entuziasmeze" simturile

Ideea retinerii de la mancare (sfatul majoritatii) nu duce la nimic bun, pentru ca te face sa te gandesti tot acolo la mancare si atunci chiar daca mananci mai rar o sa mananci cu pofta sporita (=ingrasare), si corpul o sa isi dezvolte o memorie speciala multumita careia cand revii la mancare ca inainte sau neglijezi o perioada el o sa isi ia revansa sa zicem asa si o sa ingrasi mai tare

regula nr 2:
-antrenamentele le recomand de durata scazuta dar de 2 ori pe zi; astfel eviti turarea corpului la cote mari si in acelasi timp il mentii alert toata ziua
-metodele de antrenament cele mai eficace ar fi sa combini o forma usoara de culturism sau fitness cu antrenament specific atletismului care face parte din ramura "explozie" -alergat 100 de metri sau sarituri in lungime si inaltime de pe loc, in sprijinul acestei idei vin cu teoriile instructorilor atletilor de elita care au observat ca miscarile de tip rezistenta ard grasimea foarte bine mentinand in acelasi timp si masa musculara -uita-te la alergatorii pe suta de metri, daca nu crezi

Exemplu de antrenament:
dimineata fitness/culturism 35 de minute
dupa-masa sarituri in lungime de pe loc vreo 10-15 salturi, dupa incalzirea prealabila, pauza intre sarituri intre 10s si 1 minut asta iti ia cam 15-20 de minute tot antrenamentul (poti imparti sariturile intre seturi de cate 3 cu pauza intre ele, adica salt, pauza 30s, salt etc pauza intre seriile de cate 2 salturi de 1 minut)
mai spre seara al 2-lea antr cu greutati 15-20 minute si la sfarsit 2-3 alergari de 50-100 de m

Nu neglija echipamentul si terenul pe care faci atletismul -sariturile recomand pe nisip si fuga sa fie pe gazon sau oricum teren amenajat

ps: atentie mare la intensitatea antr in special cel de atletism altfel te poti accidenta

| doctorRailgun a răspuns (pentru doctorRailgun):

Corectie:

in sprijinul acestei idei vin cu teoriile instructorilor atletilor de elita care au observat ca miscarile de tip EXPLOZIV (nu rezistenta) ard grasimea foarte bine mentinand in acelasi timp si masa musculara

ma gandeam la opusul critic al teoriei cand am scris mai sus

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sport regulat (de 2-3 ori pe saptamana, nu neaparat la sala, o sedinta de alergare prin parc e la fel de eficienta si sanatoasa),
redu dulciurile (daca se poate cat mai rar si mai putine) si grasimile (carne grasa, prajeli).
Nu mai consuma sucuri din comert (nici carbogazoase, nici light, nici fara acid, nici "naturale"),. ca tot vine vara, cauta un storcator de citrice si fa-ti zilnic limonada, suc de portocale, sau grapefruit.
Bea apa cand ti-e foame (la o cunostinta asta a dat rezultate uimitoare in timp relativ scurt).
Consuma legume si fructe, cat mai diverse, si carne fiarta de pui, curcan, moderat de vita, cod, ton, somon.
Salatele de cruditati+o jumatate de avocado, + crutoane de paine prajita si o jumatate de piept de pui facut la grill (sau fiert) sunt masa ideala.

Mese mai multe si mai sarace.
Seara dupa ora 7 "iti pui lacat pe gura." Doar un fruct si apa.

Pentru tonifierea musculaturii, ai nevoie de proteine si de dizolvarea stratului de grasime acumulat (carne slaba, banane, avocado, ficat pe grill, alune, nuci, etc)

| AnastasiaK a răspuns (pentru NLS):

Cand vrei sa fii in deficit caloric, alte bauturi in afara de apa (poate si ceai/cafea fara zahar) nu prea au ce cauta in alimentatie. Mai util e un cola zero cand vine vorba de slabit decat un suc de portocale (nu zic si mai sanatos, dar mai util cu siguranta).

Alea cu "mese mai putine si mai sarace" si mancatul dupa 7 sunt doua mituri care nu-mi vine sa cred ca inca mai persista. Poate sa aiba si 2 mese foarte bogate si 6 mai sarace, in final conteaza doar numarul de calorii si nimic altceva. In plus, desi se pot gasi motive pentru a nu manaca dupa 7, te asigur ca slabirea nu face parte din ele.

| GDragon explică (pentru AnastasiaK):

Multumesc mult.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mincare traditionala nu poti manca, daca tot ti s-a stricat defectul?! Tu mereu vrei sa modifici schimbarea!?winking laughing tongue

| BuLaNNNeL a răspuns:

Deficit caloric. Pudră proteică iti ofera un plus de proteina, n-are treaba cu slabitul. Ia-ti un arzător de grasimi (daca vrei si suplimente), dar principalul este deficitul caloric.

| Itanul a răspuns:

Pudra de proteine? Alta inselatorie? Mai bine consuma proteinele ca atare, in alimentatia zilnica.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Itanul):

De ce sa fie "inselatorie"?