| Monyyyyy a întrebat:

as dori sa răspundă fetele.Mi-a întârziat ciclu vreo 5 zile, trebuia in 21 sa vina.Ma gândesc dacă are vreo legătura făcut ca am slăbit intr-o luna și ceva 8, 8 kilograme.Mie imi venea mereu regulat, mi-e frica ca nu o sa imi vina aceasta luna.Contact sexual nu am avut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Molly1310 a răspuns:

Din pacate nu. Nu mi-a venit in acea luna. Am stat asa vreo 4 luni... Dupa care am mers la medicul endocrinolog. Mentionez ca si eu aveam un ciclu regulat. Medicul mi-a spus că am slăbit prea mult si ca organismul meu nu a răspuns pozitiv la scaderea in greutate. Eu slabisem 14 kg. Acum depinde de organismul fiecarei femei. E posibil ca tu sa fi slăbit mai mult decât ar fi acceptat organismul si intr-o perioada prea scurta. Iar pe langa dieta, eram foarte stresata si eram convinsa ca stresul este un factor declanșator al amenoreei. Si asa si este. Eram stresata din cauza faptului că nu slabeam atat de repede pe cat voiam si pe deasupra voiam să scad si mai mult in greutate. In fine...In concluzie mi-a dat Dostinex pentru a-mi reveni menstruatia. Si dupa 2 pilule asta s-a întâmplat. Probleme endocrinologie deci nu aveam. Stresul era problema. Nu iti recomand sa iei vreun medicament fără acordul medicului dar iti pot spune sa te îngrași un kg sa vezi cum răspunde corpul si bineinteles sa te relaxezi si sa nu te stresezi.

10 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cancer slabe sanse sa ai avand in vedere ca esti tanara. Metabolismul tau a fost dereglat din moment ce ai slabit atat. Ia niste suplimente de vitamine, hraneste-te cum trebuie si te vei regla iar

| răspundtot a răspuns:

Salut. Întârzierea ciclului mai nou are legătură cu nutriția pentru că mâncare pe planeta asta nu există neatinsă de chimicale care modifică corpul. Cât despre slăbit, bine ar fi un oncolog că așa multe kile e mult și de obicei e asociată slăbirea cu o tumoare sau un cancer. Sursa? Ginecolog

| Monyyyyy explică (pentru răspundtot):

Am ținut regim

| răspundtot a răspuns (pentru Monyyyyy):

Degeaba, maxim 4 kile slăbeai, nu 8

| Molly1310 a răspuns:

Aceasta poate fi cauza. Slabitul, uneori are ca efect amenoreea mai ales daca dieta a fost stricta iar exercițiile fizice au fost făcute la o intensitate mare. Asa mi s-a întâmplat și mie.

| Monyyyyy explică (pentru Molly1310):

Exerciții fizice nu am făcut in exces deci nimic grav Dar ți-a venit pana la urma in acea luna? Chiar sunt foarte speriata, ma gândesc sa fac sport ceva sa imi vina?

| Monyyyyy explică (pentru Molly1310):

Faza e ca am ceva simptome, ca mi-ar veni ma cam doare pe sub burta și sper ca va veni dar dacă nu vine in 2 luni consecutiv voi vizita și eu un ginecolog ..In cât timp ai slăbit atâta?

| Molly1310 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Într-o lună si o saptamana.

| Monyyyyy explică (pentru Molly1310):

Mi-a venit ieri dar mersi de sfaturi

| Molly1310 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Ma bucur pentru tine! Și ai grija de acum încolo!

| Molly1310 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Din pacate nu. Nu mi-a venit in acea luna. Am stat asa vreo 4 luni... Dupa care am mers la medicul endocrinolog. Mentionez ca si eu aveam un ciclu regulat. Medicul mi-a spus că am slăbit prea mult si ca organismul meu nu a răspuns pozitiv la scaderea in greutate. Eu slabisem 14 kg. Acum depinde de organismul fiecarei femei. E posibil ca tu sa fi slăbit mai mult decât ar fi acceptat organismul si intr-o perioada prea scurta. Iar pe langa dieta, eram foarte stresata si eram convinsa ca stresul este un factor declanșator al amenoreei. Si asa si este. Eram stresata din cauza faptului că nu slabeam atat de repede pe cat voiam si pe deasupra voiam să scad si mai mult in greutate. In fine...In concluzie mi-a dat Dostinex pentru a-mi reveni menstruatia. Si dupa 2 pilule asta s-a întâmplat. Probleme endocrinologie deci nu aveam. Stresul era problema. Nu iti recomand sa iei vreun medicament fără acordul medicului dar iti pot spune sa te îngrași un kg sa vezi cum răspunde corpul si bineinteles sa te relaxezi si sa nu te stresezi.