| anonim_4396 a întrebat:

as dori sa stiu concret un lucru.
Azi eram afara si pe banca unde stateam eu, era o sticla cu apa dulce... si am baut din ea, dar nu stiu a cui era, este vri-un risc sa ma infectez cu vreo boala transmisibila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hurin a răspuns:

Ii spune si numele "Boala cu transmitere sexuala" adica se transmite prin contact sexual, daca ai baut dupa cineva faci maxim herpes sau hepatita A. Herpesul poate fi boala considerata cu transmitere sexuala, daca vrei, insa sa iei HIV, sifilis, alte hepatite extrem, extrem de putin probabil.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este un risc să iei o boala contagioasa sau virus.

| blincik001 a răspuns (pentru Violleta2022):

Anume? dar boala cu transmisie sexuala pot avea? si care sunt simptomele?!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dacă bei după necunoscuți ai șanse.

| johnnny123 a răspuns:

Sper că dacă vezi vreodată o seringă aruncată în parc nu vei avea curiozitatea de a te înțepa cu ea.

| CuriousStuff a răspuns:

Poti face herpes sau hepatita A... si altele. Insa riscul e relativ mic, depinde cine a baut din sticla aia inainta sau pe unde a ajuns.

| blincik001 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Dar boala cu transmisie sexuala se poate transmite mie? sau cum?

| Hurin a răspuns (pentru blincik001):

Ii spune si numele "Boala cu transmitere sexuala" adica se transmite prin contact sexual, daca ai baut dupa cineva faci maxim herpes sau hepatita A. Herpesul poate fi boala considerata cu transmitere sexuala, daca vrei, insa sa iei HIV, sifilis, alte hepatite extrem, extrem de putin probabil.

| mazaroi a răspuns:

Da de ce ai baut dintr o sticla lasata pe banca?

| Hurin a răspuns:

Cine stie cine s-a flegmat pe acolo laughing