| Andreeadeea23185 a întrebat:

Bună TPU!
As dori sa trec la lentile de contact, dar am un strabism ușor pe ochiul stâng. Îmi poate da cineva care poarta lentile de contact și are strabism o părere? Doctorul mi-a zis ca as putea purta, însă am uitat să-l întreb dacă ma va afecta pe plan estetic (o sa îmi fuga ochiul în mod vizibil), din câte am înțeles lentilele de contact nu corectează strabismul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Nu te pot ajuta referitor la lentile, dar daca te interesează, strabismul se poate corecta (doar) prin operatie. Am fost operata la o clinica din București și sunt foarte mulțumită. Îți pot da detalii daca vrei.

| Andreeadeea23185 explică (pentru WhiteLife):

Da, asa stiu și eu. Totuși, îmi e destul de frica de operație pentru ca doctorul la care am mers recent mi-a zis ca operația nu ma mai poate ajuta decât din punct de vedere estetic și ca cel mai probabil o sa vad dulbu după operație.

| WhiteLife a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Trebuie sa te interesezi la un medic specializat in strabism. Eu am fost operata la 3 ani, dar nu au făcut ce trebuia. Din cauza asta nu s-a corectat, ci s-a agravat. La finalul liceului un oftalmolog mi-a spus că este o clinica in București specializata in strabism și să merg la un control. Deși eram prea mare sa cred că se mai putea face ceva, am mers acolo și mi-au spus că se poate corecta, ochii se vor așeza și voi vedea cum trebuie (nu vedeam chiar dublu, dar aveam momente in care mă uitam la un lucru și nu îmi puteam aduce aminte daca era în stânga sau in dreapta). A fost nevoie de 2 operații, pentru că în timp strabismul a fost mai accentuat. Nu e vorba de partea estetică (desi unii pe asta merg), ci de faptul că creierul se poate invata sa recombine imaginile de la ochi ca sa vezi cum trebuie. Plus că dacă nu te corectezi, in timp se va agrava.

După 2 ani de la ultima operatie (făcută la 20 de ani) nu mai fug ochii, doptriile sunt aceleași ca înainte de operație (cred că +0, 5) și foarte rar daca se întâmplă să nu-mi dau seama in ce parte am văzut un obiect.

Te sfătuiesc daca poți să mergi macar la un control. Macar sa nu-ți para rău că a trecut timpul și puteai face ceva sa rezolvi problema și nu ai făcut. An fost la Clinica Oftapro din București, au preturi cam mari, dar au lucrat foarte bine. Programările se fac cu 3 luni înainte, pentru că au foarte multi pe lista și după primul consult ți se va spune daca se mai poate face ceva sau nu. Nu pierzi nimic daca mergi sa îți spună astahappy

| WhiteLife a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Operația in sine este ușoară, rapida. Este mai grea anestezia (unii au greata), dar la o oră după ce te trezești, sau cam așa, deja poți merge, poți bea apa, mergi pe picioarele tale până la mașină, acasă te odihnești câteva zile (2 saptamani trebuie să îți spui picături, sa te ștergi cu șervețele sterile și să nu citești sau să privești ecrane). Apoi ești ca noua happy

| Andreeadeea23185 explică (pentru WhiteLife):

Şi eu voiam să mă operez dar m-a sperit medicul spunandu-mi ca o să vad permanent dublu

| Andreeadeea23185 explică (pentru WhiteLife):

Mulțumesc mult! Când ai făcut prima operație?
Intenționam să merg în Bucureşti la doamna dr. Mnica Pop deoarece am auzit că ar fi foarte bună! O să merg şi unde mi-ai recomandat tu dacă mai este deschis cabinetul.

| WhiteLife a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Prima operatie am facut-o la 3 ani la Timisoara si nu a fost reusit. Urmatoarea la Bucuresti in 2015 si la un an sau 2 ultima. Acum ochii sunt alineati frumos si nu mai vad dublu.

| Andreeadeea23185 explică (pentru WhiteLife):

Super, deci e posibil?

| WhiteLife a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

La mine a fost happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ți-aș recomanda lentila de contact. Este costisitor, trebuie înlocuit periodic și poate irita ochii. Mai utili sunt ochelarii.

| Dolyta a răspuns:

Despre strabism nu știu ce sa zic, dar lentilele sunt mai comode decat ochelarii odata ce înveți sa le pui corect si rapid. eu port ocazional lentile zilnice si in general ochelari, pentru ca mi se usucă ochii repede de la lentile si plus ca am sensibilitate la lumina din cauza astigmatismului cred, asa ca ochelarii ii am cu filtru pentru lumina albastra, ceea ce la lentile nu poti sa ai.

pentru problema ta: cred ca strabismul se vede si daca porti ochelari si daca porti lentile, deci mai bine alegi ce este mai comod pentru tine, plus financiar

| Andreeadeea23185 explică (pentru Dolyta):

Da, eu vreau să le alternez! Mulțumesc❣