| AndreeaBdxx789 a întrebat:

As trece direct la subiect :
Imi intarzie ciclul de 11zile, de obicei imi venea pe data de 15 in fiecare luna si întârzia maxim 2-3zile. Vreau sa Menționez ca ultimul contact sexual a fost aproximativ 2 luni(protejat), dar luna trecută mi-a venit ciclul, in luna aceasta nu. Ar trebui sa imi fac griji? Va rog sa imi Răspundeți cat mai repede, care ar fi cauza întârzierii? Sau e ceva normal ca imi intarzie?
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kiri11 a răspuns:

Pentru orice eventualitate fa-ti si un test. Desi este cu siguranta o dereglare hormonala. Dese ori se intampla aceste lucruri asa ca sfatul meu este sa nu-ti faci griji. Desi pentru mai multa siguranta ai putea sa consulti si un doctor.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este deloc normal ca iti inatrzie, mai ales ca o sarcina este improbabila. Regula de aur spune ca dupa 10 zile de intarziere te programezi cat mai repede la ginecolog, facand un test de sarcina in dimineata consultatiei. Ar trebui sa nu amani consultatia dincolo de ziua 14 de intarziere, dar tu vei fi obligata din cauza zilelor libere, ceea ce poate fi un pericol semnificativ, insa cu siguranta va fi rezolvat daca ajungi la medicul tau ginecolog miercuri