Întrebare recomandată | KittyKa a întrebat:

As vrea sa stiu mai multe despre stilul de viata vegetarian si beneficiile lui. Vreau sa stiu daca exista riscuri daca incep acest stil de viata, fara carne (dar sa mananc dulciuri, in cantitate moderata). Nu fumez si nici nu beau alcool.
Multumesc anticipat, Funda. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Eu nu consum carne de peste 10 ani
se compenseaza mult mai bine ce gaseti in carne in alimente vegetariene
un impediment ar fi ca este mult mai scumpa mancarea vegetariana

| hannsh a răspuns:

Salut stilul de viata vegetarian nu are prea multe benefici beneficile sunt ca salvezi madiul ambiental dar are si multe dezavantaje daca incerci sa incepi rapid cu stilul de viata vegetarian este o problema pentru ca trebuie sa te duci incet incet. unul din dezavantaje este ca corpul uman are nevoie si de carne pentru a lua proteine si vitamine dar daca chiar vrei sa incepi atunci este bine ca nu vrei sa bei nici sa fumezi pentru ca daca ai face asa ceva ar fi si mai rau. il legatura cu dulciurile pot sa mananci dulcuri dar ni ci prea multe nici prea putine pentru ca daca vrei sa fi veetarian ai nevoie si de zahar mia mult. eu nu pre sunt de acord cu vegetarieni dar oricum daca te faci bafta si sper ca ti-am fost de ajutor

| KittyKa explică (pentru hannsh):

Proteinele si vitaminele le pot lua si din alte legume... happy
Multumesc pentru raspuns!

| hannsh a răspuns:

Cea ce spune SmEu este adevarat ai nevoie de vitamine is proteine care le iei din carne de peste vaca porc si altele

| SmEu a răspuns:

Care e motivul pentru care vrei sa incepi un mod de viata de genu?

| KittyKa explică (pentru SmEu):

Sa fiu mai sanatoasa, am auzit ca poti previne multe boli si te simti excelent si plin de energie.

| SmEu a răspuns:

A pai sa stii ca e novie si de proteine in corp si aste le ei din carne si peste(pestele fiind bogat in omega 3 care este foarte esential organsimului), Poti sa ai un regim de viata sanatos consumand si carne dar sa stii cum(fiarta sau fripta).In primul rand renunta la tot ce inseama prajeli te va ajuta sa iti menti si silueta si sanatatea renunta la paine din faina alba peste etc adica la carbohidrati de genul acesta poti manca paine integrala, cu seminte. incearca sa manci si grasmi bune sunt foarte esetiale pentru corp nu in exces ca ingrasa si aste le gasesti in nuci, migdale. etc.si la majoritatea meselor incearca sa adugi si o salata de cruditati salata verte orice fel de leguma contin fibre is foarte bune si sanatoase!

| SmEu a răspuns:

Acolo la paine vroiam sa zic paste nu peste scuze (pestele este-izvor de sanatate)