| Ariyana a întrebat:

Buna,TPU! As vrea sa va cer un sfat.Deci,am pe frunte cosuri si puncte albe(foarte greu de scos si la cosmeticiana),pe nas am si puncte albe micute(putine) si puncte negre,iar pe barbie am multe puncte negre si mai nou si pe obrazul drept am niste puncte albe.Ele nu sunt asa vizibile si sunt putine(in afara de barbie unde am multe puncte negre), dar ma deranjeaza foarte tare si in urma cu 2 zile o colega,care are tenul aproape perfect, mi-a zis ca de ce am cosuri daca nici macar nu mi-a venit menstruatia deloc.Sunt singura din clasa la care nu i-a venit si am 14 ani,dar asta nu e o problema.Bun,ce ar trebui s fac:sa vizitez un dermatolog, sa ma duc la un tratament antiacneic la cosmetica sau sa intreb o farmacista? Am incercat si metode naturale si nu au prea mers.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la dermatologie, un set de analize de sânge!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Lasă metodele, mergi la dermatolog pentru investigaţii amănunţite!
Te pup!

| AriantheLissa a răspuns:

• Cosurile, punctele negre/albe apar din cauza pubertatii si se manifesta diferit happy de aceea unii au mai multe si altii mai putin, depinde de organism
Pentru curatarea tenului ai putea incearca un gel de curatare a tenului sai un gel anti-acnee. Se gaseste prin farmaciile naturiste si costa putin. Poti incerca, iar daca nu merge, poti incerca sa-ti intrebi doctorul de familie iar acesta iti va da o reteta.
Bafta ^^ happy

| AbBsstrrAct a răspuns:

Salut! Poti incerca o lotiune Clear Skin..costa in jur de 10 lei, o gasesti la AVON sau prin farmacii ..nu stiu sigur! Pe mine m`a ajutat mult! Bafta multa. sper sa reusesti sa scapi! happy

| hans1 a răspuns:

In cazul tau mergi la dermato, iti poti agrava situatia cu alte prostii.

| Dinii_Diiana_1997 a răspuns:

Ariyana ..si eu am patit la fel ..si am mers la dermatolog...te sfatuiesc sa mergi si tu.happy