| Anonym313 a întrebat:

Aseara am mancat o bomboana si mi-au ramas cateva bucatele mici in gura si am tras aer in piept si o bucatica s-a dus pe gat. Azi m-am trezit si inca o simt asa in piept. Ce as putea face? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Narcoticsssq a răspuns:

Dacă ai inhalat o bucatica de bomboană cel mai probabil se va topi. Nu are cum să ajungă la plamani deoarece plamanii sunt niste bureti si nu permit intrarea unor obiecte acolo. Stai linistit probabil ca nu e nimic grav. Ai ramas doar cu senzatia ca ai ceva acolo. Daaca inca simti ca ai avea cel mai bine ar fi sa mergi la spital.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am tras aer in piept si o bucatica s-a dus pe gat"
dacă e pe trahee, fă-ți un RMN să nu fi inhalat și altceva (staniol, ambalaj)

| Kevinn2000 a răspuns (pentru sierra1):

A spus ca avea bomboana in gura, nu si ambalajul ei.

| sierra1 a răspuns (pentru Kevinn2000):

A tras aer, o mai simte a 2 a zi
(i-ai făcut o radiografie și stii că nu are ceva pe trahee?)

| Kevinn2000 a răspuns (pentru sierra1):

Presupun ca daca avea si o bucatica de ambalaj, spunea si el. Oricum ambalajul se rupe greu in asa fel incat sa ia o mica bucatica de ambalaj si sa-l inghite fara sa stie. Si nu cred ca a inghitit tot ambalajul, daca il inghitea sunt convins ca spunea asta.

| sierra1 a răspuns:

Hai să nu presupunem pe sănătatea omului
-----------------------------
-- Sărbători frumoase --
-----------------------------

| Edmonds2342 a răspuns:

Tușește cât poți de tare, astfel, cu aerul respirat va ieși și bucatica de bomboana

| Dbzgoku a răspuns:

Bea apa ce dracu e așa de greu de gândit