| BlackDarkAngel a întrebat:

Astazi am fost la stomatolog fiindca am doua carii la dintii din fata. Mi-a curatat una din carii si acelui dinte i-a scos si nervul deoarece mi-a explicat ca altfel nu se putea curata toata caria.A mai ramas doar sa imi plombeze dintele! Sunt nedumerita deoarece stiu ca nu este bine sa iti scoata nervul la dinte daca nu necesita, fiindca stiu ca un dinte fara nerv este un dinte,, mort" si ca in cativa ani se demineralizeaza si cade singur. Ea nu a pomenit nimic de asa ceva, decat ca la 18 ani pot sa ii imbrac! Caria la acest dinte era destul de mica iar acum vrea sa imi scoata nervul si la celalalt dinte data viitoare. Eu nu cred ca este normal si sunt foarte speriata. Credeti ca e bine sa scoata nervul pentru orice carie? Dintele nu va cadea in timp fara nerv?
Dau funda si vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nervul este atins trebuie sa ti-l scoata. Daca te-au durut maselele inseamna ca nervul este atins. Daca nu te-au durut inseamna ca si-a batut joc de tine si eu i-as trage o cearta inregistrata pe telefon si as da-o in judecata si as reclama-o la colegiul medicilor pentru malpraxis.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca te pricepi asa bine de ce nu te tratezi singura, inseamna ca n-ai incredere

| BlackDarkAngel explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Da, in clasa a 6 a studiez medicina si ar trebui sa ma tratez singura...intr-adevar!