| Epikindina a întrebat:

Astazi am fost pentru prima oara la dentist,am avut o carie la maseaua de minte, nu este mare.Nu m-a durut pana acum.Mi-a curata-o cu polizorul dar a inceput sa ma doara dupa un minut si nu a continuat mi-a bagat tratament. Urmeaza sa ma duc si saptamana viitoare dar mi-e frica sa nu ma mai doara asa, va baga iarasi polizorul? Ma va mai durea? sad
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| elysey a răspuns:

Buna,sincer da mai baga polizorul ca sa curete stai linistita nu te gandi la durere nu stiu strangi cv un mana cand te doare de ex un servetel etc.E normal sa te doar deoarece dentistul facea cu polizorul pentru a indeparta caria si freza ajunge la nerv si de aia te doare.Si sfat du-te la dentist in continuare nu sta asa ca pe urma o sa fie rau mai bine te doare putin decat sa numai ai masele in gura si sa ajungi sa pui coronite in toata gura.Succes big grin

| Epikindina explică:

Ma durea destul de tare, acum cu tratamentul ma doare dar nu la fel.Si anestezia cum se face? Sub forma de injectie? sad

| elysey a răspuns (pentru Epikindina):

Da anestezia esete in forma de injectie care ti- baga putin nici nu simti big grin

| casanau a răspuns:

Te va durea putin nu tare funda?

| silecs25 a răspuns:

Numai doctorul poate sa vada daca mai este sau nu nevoie de freza. solicita anestezie pentru a nu mai simti durerea.