| bianca47 a întrebat:

Aveti cumva niste sfaturi despre cum as putea sa slabesc, cred ca retin apa in organism si nu stiu ce as putea face in cazul asta. Am 1.63 inaltime si 53 kg. Nu vreau sa slabesc foarte mult, doar 4 sau 5 kg, atat. Am incercat sa tin tot felul de diete si sa mananc disociat, dar nu am slabit, am incercat sa fac si sport, am facut dans cardio 1 ora pe zi mai multe saptamani la rand si tot nimic. Sper ca ma puteti ajuta. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai nu stii regula? Trebuie sa mananci mai putine kcal decat arzi, e f simplu, si vei slabi sigur. Nu ai facut asta, fa asta si vei slabi. Nu conteaza ca mananci disociat sau nu, conteaza cate Kcal total pe zi bagi.
Tine o dieta de 1000-1200 Kcal in loc de 1800-2000 cat arzi, si vei slabi 3-3, 5 Kg lunar.
Ramane munca ta sa le calculezi, cantaresti, dar asta ai de facut.
Degeaba faci cardio o ora pe zi daca mancai Kcal pe care le ardeai cu tot cu cardio. Trebe sa arzi in plus peste ce ai mancat.

E voie sa mananci orice si in orice combinatie daca ai dieta de 1000-1200 Kcal/zi, asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi pare o greutate foarte buna la inaltimea ta. Cred ca cel mai mult te-ar ajuta sa faci sport ca sa arati mai armonios. Nu cred ca neaparat arati grasa. Trebuie sa gasesti un sport care iti place si de care sa te tii. Sa iti placa asa mult ca daca se inchide(cum de ex. s-au inchis salile in carantina)tu tot sa faci acasa. Nu conteaza ce e, eunt foarte multe variante. Dar daca vrei sa slabesti ai nevoie de deficit caloric, adica 300kcal sub ce mananci tu acum. Ceea ce nu e foarte mult. Fara diete extreme ca nu te tin. Cel mai mult la tine ai nevoie de rabdare, slabitul si sportul nu se calculeaza in zile si nici in saptamani, de la luni incolo vorbim. happy

| Bruno92 a răspuns:

Mergi la un nutriționist

| Dana2103 a răspuns:

Mananca alimente diuretice si bea apa mai multa caci se retine pentru ca nu te hidratezi