| Anonymus52 a întrebat:

Azi am jucat fotbal cu niste băieți și unul din greșeală mi-a dat cu piciorul, mai bine zis cu șutul, în tibie.
Am simtit o durere destul de mare dar am continuat si când am terminat meciul, a început să mă usture piciorul. M-am întors acasă și am observat că am ajuns aproape la carne și s-a înroșit în locul ăla, dar se poate observa si o nuanță de galben.
Aș putea avea ceva serios, cum ar fi o fisura? ( durerea este medie la palpare și parcă se simte o umflatura)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Fisura nu, un os fisurat inseamna rupt pe romaneste. Cand se rupe numai poti sta de durere, unii lesina, altii transpira abundent.
Da cu un dezinfectant pe rana, eu recomand apa oxigenata!
Si pune pe rana un bandaj steril. Acea pata galbena s-ar putea sa fie o contuzie (vanataie) zic eu, sper sa nu fie ceva coptura, infectie.