| Chachi913 a întrebat:

Azi este a 17-a zi de luat anticoncepționale. Asta a fost prima luna cand iau. As vrea sa ma opresc din a mai lua anticonceptionale. Nu sunt chiar asa de pregătită. Am avut in ziua a 11-a, a14-a si a 16-a, contact sexual neprotejat. Menționez ca am luat mereu pastila la aceeași ora. Vreau sa ma opresc. Mai am 4 zile si as vrea sa anulez efectul lor. Eu sunt si fumătoare si cat am luat anticonceptinale, nu am fumat deloc însă ma voi apuca iar cand o sa termin cu anticonceptionalele. Este vreo problema daca le anulez acum? Voi ramane insarcinata dupa asta din cauza partidelor neprotejate? Ce se va intampla dupa anularea anticoncepționalelor, cum va fi menstruatia? Cand voi putea fuma? HELP ME!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te poti opri decat cand termini folia si numai cu acordul ginecologului. Daca le opresti acum vei suferi dezechilibre hormonale mari. Cel mai probabil vei avea o hemoragie care poate fi atat de mare incat sa ajungi la spital pentru chiuretaj de hemostaza sau chiar pentru operatie de urgenta (iti poti pierde uterul). mai putin probabil o sa faci o sangerare mica dar care poate dura luni de zile si care sa necesite tratamente foarte lungi si extrem de dificile. In plus, daca le opresti in mijlocul foliei, va trebui ca din ziua intreruperii sa stai internata macar 5 zile pentru supraveghere atenta.
Asadar, esti absolut nevoita sa mai iei 4 zile, adica sa iei toate cele 21 de pastile (chiar daca folia are 28, doar primele 21 au hormoni). In aceste zile trebuie obligatoriu sa te consulte ginecologul tau (cel care ti le-a prescris) si sa discuti cu el ce va urma. Luand doar o luna de contraceptive este foarte posibil ca menstrele sa vina neregulat in urmatoarele 6-12 luni, dar cu tratament si consultatii ginecologice frecvente, vei evita complicatii severe si vei fi bine in maxim un an (mai probabil in 5-6 luni). Vei putea fuma la 7 zile de la intreruperea pastilelor, fara nici o problema (evident daca iei cele 21 de pastile obligatorii)

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pilulele cine ții le-a prescris?
Le oprești la prima menstră și renunță și la fumat că-ți distrugi organismul, respectă-ți sănătatea!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai voie să întrerupi AC în "mijlocul" foliei; le poţi întrerupe doar după ce termini folia!
Întreruperea se face doar cu ACORDUL ginecologului care ţi le-a prescris!

Oricum, din moment ce le-ai luat doar o lună, în mod SIGUR vor apărea DEREGLĂRI hormonale/menstruale sad

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.